Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiArzum ilk çeyrekte enflasyon ve artan faizlerin olumsuz etkilerini yaşamasına rağmen operasyonel...

Arzum ilk çeyrekte enflasyon ve artan faizlerin olumsuz etkilerini yaşamasına rağmen operasyonel karını artırmayı başardı

Enflasyon etkisinden arındırılmış rakamlara göre Arzum; 2024 yılı ilk çeyreğinde satış gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında artırarak 1,02 milyar TL’ye taşıdı. 

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) yüzde 22,4 artırarak 104,6 milyon TL’ye yükselten Arzum, aktif büyüklüğünü 2023 yıl sonundan bu yana 300 milyon TL artırdı. 

2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Arzum, esas faaliyet kârını 101,9 milyon TL’ye yükseltti. FAVÖK sonucu ise 104,6 milyon TL’yi buldu.

“Operasyonel kârlılığımız yükselişte” 

Arzum Mali ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Arda Altınok, “3,7 milyar TL’ye ulaşan hasılatla kapattığımız 2023 yılı sonrası yeni yılın ilk çeyreğinde net satışlar ile operasyonel karlılığa ilişkin kalemlerde başarılı rakamlara ulaştık. Üç aylık dönemde aktif büyüklüğümüzü 300 milyon TL artırdık. Her ne kadar brüt kâr marjı ve FAVÖK marjlarımız geçen yıla göre çok daha iyi olsa da artan faiz oranlarının etkisini yoğun bir şekilde hissettiğimiz bir dönem oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 83,8 milyon olan finansman giderleri, yükselen faiz oranları sebebiyle bu dönem yaklaşık yüzde 98’e varan bir artışla 165,6 milyon seviyelerini buldu. Yükselen finansman giderlerinin ön plana çıktığı bu dönemde Arzum olarak borçluluğumuzu kontrol altında tutmaya özen gösterdik. Bunun için, net işletme sermayesi ihtiyacımızı minimum seviyede yönetmeye ve finansman ihtiyacımızı sınırlandırmaya çalıştık. Yılın geri kalanı için de enflasyon ve faiz oranına ilişkin riskleri göz önünde bulundurarak karlılık performansımızın yanında nakit akış ve bilanço yönetimini de odağımızda tutmaya devam edeceğiz. Finansman tarafındaki zorluklara rağmen; yılın ilk çeyreğinde mevcut pazarları koruma ve yurt dışı yeni pazarlara açılma konusundaki yatırımlarımızı tüm hızıyla devam ettirdik. Dijitalleşme tarafında oldukça hızlı adımlar attığımız, devam eden birçok dijital dönüşüm projemizi tamamladığımız bir çeyrek oldu” şeklinde konuştu.  

“Proje Çekirdek ile Arzum için entegre bir dijital süreç akışı başlattık”

Arda Altınok, “Dijital dönüşüm rotamızda merkeze konumlandırdığımız ve Proje Çekirdek adını verdiğimiz RISE with SAP S/4HANA Full Cycle dönüşümü projemizi, planladığımız gibi 1 Ocak 2024 itibarıyla canlıya aldık. SAP geçişi projemizle mali işlerden planlama ve lojistiğe, Ar-Ge’den pazarlama ve ürün geliştirmeye, satış süreçlerinden satış sonrası hizmetlere kadar her alanı kapsayan iyileştirmeler sağlayarak Arzum için entegre bir dijital süreç akışı başlattık. Proje ekibimiz ile birlikte her geçen gün iyileştirmelerimizi sağlayarak, süreçlerimizi geliştirme yönündeki gayretlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. ” dedi. 

Yurt dışına 74 milyonluk satış  

Yurt dışı satışların Arzum için denge mekanizması olduğunun da altını çizen Arda Altınok, “Yılın ilk çeyreğinde de yurt dışı satışlarımızda her geçen gün üstüne koymak adına girişimlerimizi sürdürdük. Farklı pazarlara açılmak, mevcut pazarlardaki konumumuzu artırmak ve en önemlisi de global marka olma hedefimize ulaşmak adına adımlar attık. Yurt dışı yatırımlarımızın devam ettiği bu dönemde satış anlamında da Arzum’u mutlu edecek satış rakamlarına ulaştık. Yılın ilk çeyreğinde 55’ten fazla ülkeye 74 milyon TL’lik ürün satışı gerçekleştirdik. Yurt dışı girişimlerimiz fuar ve etkinliklerle de devam etti. Markamızla, kültürümüzle ve Arzum’un misyonuyla örtüşen birçok uluslararası organizasyona katıldık. Arzum OKKA ile World of Coffee Dubai 2024’te kahveseverlerle buluştuk. Yine Avrupa’nın en büyük, dünyanın en saygın tüketim malları fuarı Ambiente Frankfurt 2024’e katılarak, inovatif bakış açımızla geliştirdiğimiz birçok yeni ürünümüzü sektör devleriyle tanıştırdık. İnovasyon ve ürün çeşitliliğinde geldiğimiz noktayı gözler önüne serdik” diye konuştu.  

Yılın ilk çeyreğinde de ödüllere devam

2024 yılının ilk çeyreğine iki önemli ödül sığdıran Arzum ilk olarak, Türkiye’nin ilk müşteri deneyimi ödülleri CX Awards Turkey’de ödüle layık görüldü. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen yarışmada Arzum, Arzum Seninle Uygulaması ile En İyi Dijital Müşteri Deneyimi Kategorisi’nde Büyük Düşünce Ödülü’nün sahibi oldu. Yine Arzum, bağımsız araştırma ve 360 derece veri danışmanlığı hizmetleri alanında uzmanlaşan Kuantum Araştırma’nın açıkladığı Türkiye’nin en çok tavsiye edilen markaları arasında yer aldı. Arzum, Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri kategorilerinde Türkiye’nin En Çok Tavsiye Edilen Markaları arasına girdi.

Kadınlar Günü’nü kadınlarla kutladı

Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası’nın sponsorluğunu 16 yıldır aralıksız bir şekilde üstlenen Arzum, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası finali ile kutladı. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen şampiyonanın finali, “Kadınların Her Hamlesi, Her Adımda Başarı Hikayesi!” mottosunda Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği, Arzum sponsorluğu ve Gaziantep Şehitkamil Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Arzum Co-CEO yönetim sisteminde 2. Dönem İcra Kurulu Başkanı Arif Emre Ünal 

Dünyada pek çok başarılı örneği olan Co-CEO sistemine 2023 yılında geçerek Türkiye’de yeni bir dönem başlatan Arzum, yılın ilk günlerinde yeni İcra Kurulu Başkanı’nı belirledi ve Arzum’un yeni İcra Kurulu Başkanı, Arzum Teknoloji, Ürün ve Tedarik Zincirinden Sorumlu Genel Müdür Arif Emre Ünal oldu. Arif Emre Ünal, 1 Ocak 2024 itibarıyla kendi görev ve sorumluluklarının yanı sıra İcra Kurulu Başkanlığı görevini de üstlendi. Diğer genel müdürlerin de sorumlu oldukları alanlarda görevlerine devam ettiği Co-CEO sistemine göre, Ünal’ın görevi devraldığı Arda Altınok Mali ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür, Serhan Giray ise Ticaretten Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmaya devam edecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR