Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEkonomi‘Finansal istikrarı sağlamak için çalışıyoruz’

‘Finansal istikrarı sağlamak için çalışıyoruz’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Orta Vadeli Program Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi” konulu toplantıda iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi.

İş dünyasının temsilcileriyle Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, önemli açıklamalarda bulundu. MÜSİAD, TOBB, YASED, TÜSİAD, TESK, İTO, İSO, DEİK, TİSK, TİM, başta olmak üzere, STK temsilcisi, dernek başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu “Orta Vadeli Program Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomi Gündemi” başlıklı toplantının açılışında konuşan Yılmaz, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depreme rağmen Türkiye’nin 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4 oranında bir büyüme gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye’nin, 6 aylık ihracat oranının da 123,4 milyar dolar seviyesine çıktığını söyleyen Yılmaz özetle şu ifadeleri kullandı:

İHRACATIMIZ YAVAŞLASA DA YÜKSELECEK

Eylül ayında paylaşacağımız OVP’ye özel sektörün beklentileri yansıyacak. OVP öncesi sendikalarla da bir araya geleceğiz.
Türkiye ekonomisi, 2022 yılında yüzde 5,6 büyümüş; 2023 yılının ilk çeyreğinde ise depreme rağmen büyüme yüzde 4 olmuştur.
Makine ve teçhizat yatırımları, 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8 büyümüş ve kesintisiz artış sürecini 14’üncü çeyreğe taşımıştır.
6 aylık ihracatımız 123,4 milyar dolar seviyesindedir.
İhracatımızdaki artış eğilimi, AB başta olmak üzere dış pazarlarımızdaki gelişmelere bağlı olarak bir miktar yavaşlamış olsa da, içinde bulunduğumuz yılı geçtiğimiz seneye göre daha yüksek seviyelerde bir ihracat rakamıyla kapatmayı hedefliyoruz.

İSTİHDAM ARTACAK

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyüme politikamızı destekleyen adımlarımız da sürmektedir.
Fiyat istikrarıyla birlikte makrofinansal istikrarın da artarak devamı için çalışmaya devam ediyoruz.
Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz; para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlar ile Türkiye finansal istikrarını pekiştirmek, istikrar ve güven içinde büyümek, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adaletli şekilde dağıtarak cari işlemler açığına sürdürülebilir çözümler getirmektir.
Turizmde yine olumlu bir yıl bekliyoruz.
Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde “doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı” reform adımlarına devam edeceğiz.
Körfez ülkeleri turunda hem ikili ticaret hacmimizi hem de ülkemize doğrudan yatırımları artıracak tarihi işbirliklerine imza atıldığını gördük.
Kazan kazan temelinde bu işbirliklerinin devamı başka ülkelerle de gelecek.
Orta Vadeli Programda makro göstergeler ile kamu politikalarını güncelleyecek, yapısal reformları ortaya koyacak ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğiz.
Yeni ekonomi programımız, belirli bir disiplin çerçevesinde vatandaşımızın hayatına, üretime ve piyasalara doğrudan olumlu yansıyacak bir yaklaşımla hazırlanmaktadır.
Orta Vadeli Programdan en büyük beklentimiz, belirsizlikleri azaltması; yatırımcıları ve diğer aktörler için öngörülebilirliği artırmasıdır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR