Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaUncategorizedGüven endeksinde hizmet, perakende ticaret ve inşaatta düşüş

Güven endeksinde hizmet, perakende ticaret ve inşaatta düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi ağustosta aylık bazda hizmet sektöründe yüzde 1,7, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 ve inşaat sektöründe yüzde 0,7 düşüş gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi temmuzda 117,3 iken ağustosta 115,3’e geriledi.

Hizmet sektöründe geçen aya göre, son üç aylık dönemde iş durumunda yüzde 1,2, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisinde yüzde 1,2 ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talepte ise yüzde 2,7 düşüş gerçekleşti.

Perakende ticaret sektörü güven endeksinde de düşüş var

Dünya.com’da yer alan habere göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi temmuzda 114,7 iken bu ay 114,3’e geriledi.

Perakende ticaret sektöründe, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar yüzde 3,3, mevcut mal stok seviyesi yüzde 0,1 azalırken, gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi yüzde 2,6 artış gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ise geçen ay 88,1 iken bu ay 87,4’e düştü. İnşaat sektöründe geçen aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinde yüzde 0,2, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinde ise yüzde 1,3 düşüş gerçekleşti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR