Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaEkonomiGüvenli gıdaya ulaşım ‘ambalaj’ ile mümkün

Güvenli gıdaya ulaşım ‘ambalaj’ ile mümkün

Haziran ayının Dünya Çevre Haftası ile başladığını, Dünya Gıda Güvenliği günü ile devam ettiğini ifade eden Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Çevre ve gıda güvenliği dendiğinde de aslında ilk akla gelen sektörlerin başında geliyoruz. Ambalaj, içerdiği ürün hakkında bilgi veren, ürünü koruyan, taşıyan ve tüketiciye ulaştıran bir araçtır. Gıdada israfın önüne geçmek ve dünyada artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için ambalajlı gıda ve içecek tüketimi büyük önem taşıyor. Ambalaj kullanımı sağlık dışında, israfı önleyerek sürdürülebilirlik ve ekonomi için de çok büyük önem taşıyor. İnsanların ‘güvenli gıdaya’ ulaşması en temel haklar arasındadır. Ambalaj da güvenli gıda için olmazsa olmaz şartlar arasında ilk sıralarda yer alır.” dedi.

Dünyada talep ve beklentilerin her geçen gün farklılaştığını, iş yapış şekillerinin değiştiğini, çevreye olan hassasiyetin her geçen gün arttığını ve sürdürülebilirliğin giderek daha da önem kazandığını ifade eden Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj sanayicileri olarak yaşanan değişim ve dönüşümü yakından takip ettiklerini söyledi. Değişen dünya düzeninde gelecek için kaygıların arttığına vurgu yapan Zeki Sarıbekir, ambalaj sektörü olarak bu kaygıları minimum seviyelere indirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Haziran ayının dünya için iki önemli güne ev sahipliği yaptığını hatırlatan Zeki Sarıbekir, “5 Haziran’da Dünya Çevre Haftası başlıyor ve 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak belirlenmiş durumda. Dünya çevre haftası ve gıda güvenliği günü sektörümüzü aslında çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü gıda güvenliğini sağlamanın ilk ve en etkili yolu ambalajdan geçiyor.” dedi. Gıdada israfın önüne geçmek ve dünyada artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için ambalajlı gıda ve içecek tüketiminin büyük önem taşıdığını kaydeden Zeki Sarıbekir, “Yaşanan pandemi sürecinde ve sonrasında ambalajlı gıdalar ön plana çıktı. Ambalajın ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. İnsanların ‘güvenli gıdaya’ ulaşması en temel haklar arasındadır. Ambalaj da güvenli gıda için olmazsa olmaz şartlar arasında ilk sıralarda yer alır.” diye konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR AMBALAJLAR

Ambalajın içerdiği ürün hakkında bilgi veren; ürünü koruyan, taşıyan ve tüketiciye ulaştıran bir araç olduğunu vurgulayan Zeki Sarıbekir, “Kaynaklarımızın sınırlılığı dikkate alındığında; üretimden son kullanıcıya kadar tam koruma sağlayan ambalajlı ürünler özellikle gıdaların hijyenik bir şekilde tüketiciye ulaşmasını mümkün kılıyor. İhtiyacımız olan ambalajın çevreye etkisi düşünülerek üretilmesi gerekiyor. Sektör olarak biz de buna dikkat ediyor, ona göre adımlar atıyoruz. Ambalajlı ürün kullanıldıktan sonra geri dönüşüm sürecine dahil edildiğinde çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. ASD olarak, sektörün tüm paydaşlarının desteğiyle geri dönüştürülebilir, sürdürülebilir ambalajlara odaklanılmasının çevrenin korunması, sosyal ve ekonomik refahın sürdürülebilirliği için önemli olduğunu düşünüyoruz. Ambalaj çevre kirliliği yaratan bir unsur değildir. Ambalajları ülkemizin ekonomisi için çok ciddi bir girdiye dönüştürebiliriz, kaynaklarımızı koruyarak kendi atığımızdan çevre ve ekonomi için artı değer yaratabiliriz. Ancak bunun için ülkemizdeki geri dönüşüm sektörünün daha da güçlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR