Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemHükümet, memur ve memur emeklileri için ilk teklifi sundu

Hükümet, memur ve memur emeklileri için ilk teklifi sundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan Başkanlığında, “2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri” kapsamında Kamu İşveren Heyeti’nin teklifi sunuldu.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin gelecek iki yıllık maaş ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümet, memur ve memur emeklileri için 2024’te ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9 zam teklif etti.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren teklif için 17 Ağustos’ta ikinci teklif sunulacak.

Dünya.com’da yer alan habere göre; ön müzakerelerin tamamlandığını belirten Işıkhan, belli bir noktaya ulaşıldığını aktardı. Önerilerin tamamının karşılanmak üzere çalışıldığını, sürecin uzlaşı ile tamamlanmasını istediklerini belirten Işıkhan, en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltildiğini hatırlattı.

Ocak 2024’te yüzde 24 enflasyon farkı verileceğini öngördüklerini belirten Işıkhan, 2024 kamu işveren heyeti olarak ilk altı ay yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk altı ay yüzde 6 ve ikinci altı ay için de yüzde 5 olarak açıkladı.

Kamu görevlilerinin beklentileri neler oldu?

Memur-Sen araştırmasına katılan kamu görevlilerin yüzde 90’ı oransal zamların üçer aylık dilimler halinde verilmesi talebini desteklediğini belirtti.

Memur-Sen’in 2-9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdiği anket, kamu görevlilerinin toplu sözleşmeden beklentilerine ışık tuttu. 50 bini aşkın kamu görevlisiyle yapılan ankete katılanların yüzde 42’si kirada otururken yalnızca yüzde 8,4’ü lojman hakkına sahip olduğunu açıkladı.

Anket sonuçlarına göre kamu çalışanlarının yüzde 93,7’sinin Memur-Sen’in işverenden kira yardımı talebine destek verdiği görüldü.

Memur-Sen’in geçmiş dönemlerden farklı olarak zam teklifini üçer aylık dilimler halinde sunması da anketteki sorular arasında yer aldı. Araştırmaya katılan kamu görevlilerinin yüzde 90’ı ise enflasyona karşı alım gücünü koruması için oransal zamların üçer aylık dilimler halinde verilmesini desteklediğini belirtti.

Memur-Sen’in Toplu sözleşme teklifleri arasındaki bayram ikramiyesi de memurların en çok beklediği iyileştirmeler arasında yer aldı. Anket sonucuna göre kamu çalışanlarının yüzde 96,8’i Memur-Sen’in bayram ikramiyesi teklifini destekledi.

KESK, büyükşehirler için 7 bin 500 lira kira yardımı talep etti

Öte yandan en büyük konfederasyon olmadığı için görüşmelerde alamayan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu da (KESK) taleplerini açıkladı.

Brüt 8 bin 138 TL olarak verilen ilave seyyanen ödeneğin taban aylık katsayısına dahil edilmesini ve emekli kamu görevlileri de bu artıştan yararlanmasını talep eden KESK, eş yardımının 3 bin 310 liraya, çocuk yardımının da 2 bin 220 liraya çıkarılmasını istedi.

Büyükşehirlerde 7 bin 500 lira, diğer şehirlerde 5 bin lira kira yardımı verilmesini öneren konfederasyonu, kamuda en az maaşı alan kamu emekçisi maaşı, 2024 Ocak itibarıyla 47 bin 500 liraya, diğer şehirlerde görev yapıyorsa 45 bin liraya çıkarılmasını istedi.

KESK, tüm kamu emekçilerine yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye verilmesini de talep etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR