Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemİkinci çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapı sayısında artış

İkinci çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapı sayısında artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı ikinci çeyrek (Nisan – Haziran) Yapı İzin İstatistikleri’ni paylaştı. Bu istatistiklere göre; 2023 yılı ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,7 artarken daire sayısı yüzde 31,3 ve yüzölçümü yüzde 25,6 arttı.

Toplam yüzölçümün yüzde 51,9’u konut alanı olarak gerçekleşti. Belediyeler tarafından 2023 yılı ikinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 38,6 milyon metrekare iken; bunun 20,0 milyon metrekaresi konut, 10,1 milyon metrekaresi konut dışı ve 8,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak belirlendi. En yüksek yüzölçüm payı yüzde 66,4 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; belediyeler tarafından 2023 yılı ikinci çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 25,6 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip olurken, bunu 3,9 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısında düşüş

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,1 azalırken, daire sayısında yüzde 28,5 ve yüzölçümünde ise yüzde 28,6 düşüş görüldü.

Toplam yüzölçümün yüzde 58,4’ü konut alanı olarak gerçekleşti. Belediyeler tarafından 2023 yılı ikinci çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 21,1 milyon metrekare iken; bunun 12,3 milyon metrekaresi konut, 4,4 milyon metrekaresi konut dışı ve 4,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. En yüksek yüzölçüm payı yüzde 74,0 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Belediyeler tarafından 2023 yılı ikinci çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 15,6 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,4 milyon metrekare ile bir daireli binalar izledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR