Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaİhracatTicarette Mısır hareketliliği

Ticarette Mısır hareketliliği

Türkiye ve Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler büyükelçilik seviyesine çıkarıldı. İki ülkenin yaptığı ortak açıklamada ilişkilerin güçlendirilmesi için Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen’i, Mısır’ın ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’i görevlendirdiği belirtildi.

100’DEN FAZLA GÖRÜŞME

Hürriyet’ten Emre Eser’in haberine göre; Türk iş dünyası tarafından Mısır’a geçtiğimiz günlerde önemli bir heyet ziyareti olmuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonuyla Mısır’da önemli görüşmelerde bulunduklarını anlatan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Armatür Sektörü Kurul Başkanı Gökhan Turhan, “Önceki yıllarda Mısır pazarında yaşadığımız sıkıntılar son dönemde adım adım azalmaya başlamıştı. Uzun süredir vize almakta bile zorluk çekiyorduk. Ancak bayram öncesinde yaptığımız ziyarette bir sorun yaşamadık. 100’den fazla ikili görüşme gerçekleştirdik. Hem bizim heyetimiz hem de Mısır’daki iş insanları bu görüşmelerden önemli işbirlikleri çıkardı” diye konuştu.

‘HEDEFLERİ GÜNCELLEDİK’

TİM başkan vekili, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, karşılıklı atamaların ticaret hacmine ciddi bir katkı yapacağını vurgularken, “Mısır’a yönelik hedeflerimizi güncelledik. Artık daha fazla ziyaret yapıp fuara katılacağız” ifadelerini kullandı. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ise, “Mısır’da Türk ürünlerine karşı ciddi bir güven var. Şu an Mısır’a ticarette vergiler çok yüksek. Ayrıca tahsilat sorunları var. Bunlar da çözülürse çok önemli ihracat başarılarına imza atabiliriz” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR