Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündem6 aylık enflasyon verilerine göre memur zammı ne kadar oldu?

6 aylık enflasyon verilerine göre memur zammı ne kadar oldu?

TÜİK ‘in açıkladığı enflasyon verileri sonrası milyonlarca memur ve emekli için bekleyiş sürüyor. Açıklanan 6 aylık enflasyon verileri sonrası zam oranı belli oldu. Veriler sonrasında gözler refah payında.

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammı ve enflasyon farkıyla yüzde 17,77, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 19,77 zamma hak kazandı. Memur ve emekli zamlarına ilişkin kanun teklifi bugün Meclis’e gelecek.

Dünya.com’da yer alan habere göre; enflasyonda ilk 6 aylık rakamların açıklanmasıyla memur ve emekli zammı büyük oranda netleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, enflasyon haziran ayında yüzde 3.92 arttı. 6 aylık enflasyon yüzde 19,77 oldu. Toplu sözleşmeye göre memurlar yılın ilk 6 ayı için yüzde 8 zam almıştı. Memur ve memur emeklileri bu zammı aşan oranda enflasyon için fark almaya hak kazanıyor. Memurlara bu yılın ikinci 6 ayı için, yüzde 6 zam ve enflasyon farkı verilecek. Memurlar ikinci 6 ayda yüzde 6’lık sözleşme zammına ek olarak yüzde 11,77’lik enflasyon farkı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri yüzde 17,77’lik zamma hak kazandı.

Memur ve emeklilerin maaş zamlarına ilişkin kanun teklifi ise bugün Meclis’e sunulacak. Memur ve memur emeklilerine sözleşme ve enflasyon farkına ek olarak refah payı verilecek. Refah payının kaç olacağı ise merak konusu. Teklifle birlikte en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseltilecek.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına da refah payı eklenecek. Emeklilere kademeli artış bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR