Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEkonomiAB ülkelerinde şirket iflas sayısı 2015'ten beri en yüksek seviyeye yükseldi

AB ülkelerinde şirket iflas sayısı 2015’ten beri en yüksek seviyeye yükseldi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 2023 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin şirket iflas verilerini yayımladı.

Verilere göre, 2023 yılı ikinci çeyrekte AB ülkelerinde şirket iflas sayısı, bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,4 artış yaşadı. Bu artış oranıyla birlikte verilerin toplanmaya başladığı 2015’ten beri ölçülen en yüksek seviye ulaşılmış oldu.

En çok iflas hangi faaliyet alanında yaşandı?

Dünya.com’da yer alan habere göre; ikinci çeyrekte ekonomideki bütün sektörlerde şirket iflasları bir önceki çeyreğe kıyasla artış gösterirken, faaliyet alanlarına göre iflaslarda en fazla artış yüzde 23,9 ile konaklama ve yemek hizmetlerinde yaşandı. Diğer faaliyet alanları sırasıyla yüzde 15,2 ile ulaşım ve depolama, yüzde 10,1 ile eğitim, sağlık ve sosyal faaliyet alanlarında gerçekleşti.

İflas başvurularında ilk sırada Macaristan yer aldı.

Bir önceki çeyreğe kıyasla iflas başvurularında en yüksek artış olan ülkeler yüzde 40,8 ile Macaristan, yüzde 24,8 ile Letonya ve yüzde 24,6 ile Estonya oldu. Böylece AB ülkelerindeki işletmelerin iflas beyan sayısı son 6 çeyrek boyunca artış gösterdi.

Yeni şirket açılış sayıları da ikinci çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,6 geriledi. Avrupa genelinde yaşanan enerji krizi, gıda fiyatları başta olmak üzere enflasyondaki artışın getirdiği hayat pahalılığı gibi nedenler AB genelinde iflasların artmasına katkı veriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR