Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaEkonomiAçlık sınırı asgari ücreti geçti

Açlık sınırı asgari ücreti geçti

Türk-İş’in Temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre gıda enflasyonu aylık yüzde 12,38 olarak gerçekleşti. Böylelikle aylık gıda enflasyonunda Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviye kaydedilmiş oldu.

Türk-İş’in aylık araştırması gıda enflasyonunda yeniden ivmelenmeye işaret ederken, açlık sınırının de asgari ücreti geçtiği görüldü.

Aaştırmaya göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, kısaca açlık sınırı 11 bin 658 TL’ye çıktı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL’ye yükseldi.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 15 bin 123 TL oldu.

Araştırmaya göre gıda tarafında enflasyonda bir hareketlenme yaşandığı gözlemlenirken, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 12,38 oranında arttı. Böylelikle Mayıs 2022’den bu yana ilk kez çift haneli artış kaydedildi.

Yedi aylık değişim oranı yüzde 43,38 olarak tespit edilirken, gıdada yıllık enflasyon ise aynı dönemde yüzde 70,44 oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR