Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaİhracatADMİB'ten 53 milyon dolarlık ihracat

ADMİB’ten 53 milyon dolarlık ihracat

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) temmuz ayı verilerini paylaştı. Paylaşılan verilere göre, demir ve demir dışı metaller sektörü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3’lük düşüşle 53 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Bu ayda çelik ihracatı ise yüzde 41,2’lik düşüşle 96 milyon dolar olurken, ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, “Küresel boyutta etkisi hissedilen talep baskısının yılsonuna doğru azalacağını ön görüyoruz” açıklamasında bulundu. Demir-çelik sektörleri temmuz ayında Türkiye ihracatına 2,2 milyar dolarlık destek verdi.

Dünya.com’da yer alan habere göre; yılın ilk 7 ayında ise 15,8 milyar dolarlık ihracata imza atan sektörler, küresel talepteki durgunluğa rağmen Türkiye’nin toplam ihracatının da yüzde 12,7’sini üstlenerek ülke ekonomisine önemli katkı sağladı.

Tosyalı, “Özellikle ABD ekonomisinde toparlanma sinyallerinin güçlenmesinin yanı sıra, ASEAN bölgesinde de turizmde beklenen canlanma ile talebin yükselmesini bekliyoruz. Talepteki kıpırdama ile birlikte Türkiye geneli demir çelik sektörlerimizde yılsonunda 30 milyar dolarlık ihracatı yakalamaya ve hatta üzerine çıkmaya çalışacağız” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR