Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaSektörelAKILLI SİSTEMLERLE YÜZDE 60 ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLANABİLİR

AKILLI SİSTEMLERLE YÜZDE 60 ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLANABİLİR

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) raporuna göre, dünya çapında elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20‘si aydınlatma sistemlerinden kaynaklanıyor. Ticari aydınlatma sistemleri ise bu toplamdan yüzde 50 pay alıyor. Ancak akıllı bir ticari aydınlatma kontrol sistemi ile tüketilen enerjinin yüzde 60’ından tasarruf sağlanabiliyor.

Üçay Mühendislik Elektrik Grup Koordinatörü Haydar Çatalbaşlı, ticari aydınlatma tasarımının önemini ve aydınlatma tasarımı kapsamında yapılması gerekenleri paylaştı.

Günümüz dünyasında, enerjiye olan ihtiyaç artarken enerji kaynakları hızla azalıyor. Dünya bu zorluğun üstesinden gelmek için binalarda ve ticari işletmelerde enerji sarfiyatını artıran sistemlere, sürdürülebilir alternatifler arıyor. Aydınlatma da bu kapsamda değerlendirilen sistemler arasında yer alıyor. Çünkü Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) raporuna göre, dünya çapında elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20‘si, karbon emisyonlarının ise yüzde 6‘sıaydınlatma sistemlerinden kaynaklanıyor. 

“Bir ticari işletmenin enerji sarfiyatından önemli bir pay alan aydınlatma sistemlerini bina otomasyonuna entegre etmek enerji kullanımını düşürmenin en etkili yollarından biridir” diyen Üçay Mühendislik Elektrik Grup Koordinatörü Haydar Çatalbaşlı, aydınlatma tasarımının önemini ve Üçay Mühendislik’in aydınlatma tasarımı kapsamında sunduğu hizmetleri paylaştı:

Yüzde 60 tasarruf sağlıyor

“Aydınlatma sistemleri dünyadaki elektriğin yüzde 20’sini tüketiyor. Ticari aydınlatma sistemleri ise bu toplamdan yüzde 50 pay alıyor. Çünkü ticari işletmelerde tüketilen enerjinin en az yüzde 40’ı aydınlatmadan kaynaklanıyor. Ancak akıllı bir ticari aydınlatma kontrol sistemi ile tüketilen enerjinin yüzde 60’ından tasarruf sağlanabiliyor. Işıklar, sistemin programlamasına göre örneğin mesai saatleri dışında, hafta sonlarında veya resmi tatillerde açılıp kapatılabiliyor. 

“Güvenlik açısından da önemli”

Şirket binalarında entegre aydınlatma kontrol sisteminin bulunması güvenlik açısından da oldukça önemli. Aydınlatma kontrol sistemi, bir kişinin bir alana girdiğini belirtmek için hareket sensörlerini ve ışık seviye sensörlerini kullanarak güvenliği sağlayabiliyor. Böylece hırsızlığı da önleyebiliyor. 

Aydınlatma kontrol sensörleri aynı zamanda gün ışığındaki değişiklikleri de algılıyor. Böylece tesisin belirlenen alanlarında aydınlatmayı buna göre sağlıyor. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR