Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSektörel‘Ambalajın Starı’ Olmak İçin Başvurular Başladı

‘Ambalajın Starı’ Olmak İçin Başvurular Başladı

Bu yıl 19’uncu kez düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2023 için başvurular başladı. Yarışma için son teslim tarihi 16 Haziran 2023 olarak belirlenirken, kazananlar 17 Temmuz 2023’te açıklanacak. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP iş birliğinde düzenlenen yarışmanın kazananlarına ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ verilecek. Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üç dereceyi paylaşan, mansiyon ve sertifika ödüllerine layık görülenler de dahil olmak üzere projelerin sahipleri dilerlerse WPO-Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği AsiaStar Yarışmalarına katılabilecek ve bu yarışmalarda dünya derecesi alabilmek için yeniden yarışabilecek.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP iş birliğinde bu yıl 19’uncusu düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2023 başvuruları başladı. Başvuruların elektronik ortamda alındığı yarışma ile Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerinin sağlanması hedefleniyor. 19. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2023 için son teslim tarihi 16 Haziran 2023 olarak belirlenirken, öğrenci yarışmasının online seçici kurul toplantısı 11-12 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılacak ve sonuçlar 17 Temmuz 2023’te açıklanacak. Yarışmanın ödül töreni ve dereceye giren öğrencilerin projelerinin sergilenmesi ise ASD ve Reed TÜYAP’ın iş birliğinde 11-14 Ekim 2023 tarihleri arasında bu yıl 28.’si düzenlenecek Avrasya Ambalaj 2023 İstanbul – 28. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı esnasında gerçekleştirilecek.

KİMLER BAŞVURABİLİR

Yarışmaya katılım şartları ise şöyle: “Yarışma, üniversitelerin güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin grafik ve grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümleri ve bu bölümlere eşdeğer lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık. Diğer bölümlerde okuyan öğrenciler ise yarışmaya bireysel olarak katılamıyor. Ancak, grafik ve grafik tasarım ile endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören öğrencilerle birlikte grup oluşturarak katılabiliyor. Bir öğrenci yarışmaya en fazla üç defa başvurabiliyor.”

KAZANANLARA BURS İMKANI

Endüstriyel tasarımın desteklenmesi amacıyla dereceye giren öğrencilere ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ ismiyle yılda 12 ay burs sağlanırken, bu yıl da dereceye giren öğrencilere ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ verilecek. Ayrıca yarışmada ilk üç dereceye giren ve mansiyon ödülü kazanan projelere çeşitli ödüller dağıtılacak. Birinci 12 bin TL, ikinci 8 bin TL, üçüncü 6 bin TL kazanacak. Verilecek 3 mansiyon ödülü için de katılımcılara 3’er bin TL verilecek. Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üç dereceyi paylaşan, mansiyon ve sertifika ödüllerine layık görülenler de dahil olmak üzere projelerin sahipleri dilerlerse WPO-Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği AsiaStar Yarışmalarına katılabilecek ve bu yarışmalarda dünya derecesi alabilmek için yeniden yarışabilecek.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIM, SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK

Ambalajda tasarımın çok büyük önem taşıdığına dikkat çeken Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, tasarım eğitimi alan öğrencileri bu alana çekmek istediklerini söyledi. Zeki Sarıbekir, “Ambalaj sektörünün büyümesi ihracata da büyük katkı sağlıyor. Katma değerli ihracat ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarım büyük önem taşıyor. Sektörümüze uluslararası arenada rekabet gücü sağlayacak ürünlerimizin sayısını gençlerimiz sayesinde artıracağız. Bir ambalajın tasarımı en az içinde bulunduğu ürün kadar değerli. Genç tasarımcılarımızın vizyonuna güveniyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Bizim yarışmamızda derece alan öğrencilerimiz yurtdışında büyük başarılar elde ediyorlar. Bu desteklerimizin uluslararası alanda da karşılığını almış olmanın gururunu yaşıyoruz. Her zaman dile getirdiğimiz gibi gençlerimiz bizim geleceğimizdir.” diye konuştu.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Hakkında

Türkiye’deki önemli ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, 1992 yılında 39 ambalaj üreticisi tarafından kuruldu. Nisan 2023 itibarıyla 246 üyesi bulunan ASD’nin amacı; Türkiye ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak, sektöre kimlik kazandırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda sektörün temsil edilmesini sağlamak, üyeleri arasında birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, güçlendirmek ve daimi kılmaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR