Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaEmlakAnkara’da konut fiyatları son 7 yılda 13 kat yükseldi

Ankara’da konut fiyatları son 7 yılda 13 kat yükseldi

Gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in düzenlediği 1. Ankara Gayrimenkul Zirvesi, sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi. “Türkiye’de Gayrimenkulün Çarpan Etkisi” ana temasıyla düzenlenen zirvede, konuşmacı olan Lal Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, 3 büyük ilde yapılan araştırma sonucu konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilin Ankara olduğunu belirterek “2023 Mart-2024 Mart arasında Ankara’daki konut fiyatları yüzde 63.9 oranında arttı. Son 7 yılda ise 13 kat yükseldi” dedi.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER), sektörün geleceğine ışık tutmak amacıyla, “Türkiye’de Gayrimenkulün Çarpan Etkisi” ana temasıyla 1. Ankara Gayrimenkul Zirvesi’ni düzenledi. Sektörün önde gelen isimlerinin, uzmanların ve düşünce liderlerinin bir araya geldiği zirvede; sektörün güncel durumu, gelecek trendleri ve büyüme potansiyeli değerlendirildi. Türkiye’de sektörün gelişimi, kentsel dönüşümün hızlandırılması ve konut sektöründe finansal problemlerin çözümü gibi önemli başlıklar da mercek altına alındı.

“Konut talebindeki artış ve yeni projeler bölgenin değerini sürekli olarak yükseltiyor”

Yoğun bir katılımla gerçekleşen zirvede konuşmacı olarak yer alan Lal Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, Ankara gayrimenkul piyasasının güncel durumu ve geleceğine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ankara gayrimenkul piyasasında son yıllarda yaşanan hareketliliğin, şehrin stratejik konumu ve gelişen alt yapı projeleriyle doğrudan ilişkili olduğunu belirten Öz, konut talebindeki artışın ve yeni projelerin bölgenin değerini yükselttiğine, bunun da sürdürülebilir bir gayrimenkul piyasasına zemin oluşturduğuna vurgu yaptı.

Ülke genelindeki gayrimenkul satışlarının 200 bini Ankara’da gerçekleşti

Ankara’nın sadece Türkiye’nin başkenti olarak değil, aynı zamanda bir yatırım merkezi olarak da değer kazandığını dile getiren Ebru Öz, Ankara gayrimenkul piyasasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankara bu yıl konut fiyatının en çok artış gösterdiği il oldu. Ülke genelindeki 2 milyon 950 bin adet gayrimenkul satışının yaklaşık 200 bini Ankara’da gerçekleşti. Bu da toplam gayrimenkul satışlarının yüzde 6.7’sinin Ankara’da yapıldığını gösteriyor. Ankara’nın ilçe kırılımına bakıldığında da Çankaya 25 bin adetle ilk sırada yer alıyor. Merkez Bankası’nın 3 büyük il için ürettiği verilerden, Ankara’da 2023 Mart ayı ile 2024 Mart ayı arasında konut fiyatlarında yüzde 63.9’luk büyük bir artış görüyoruz. TCMB tarafından açıklanan Ankara Konut Fiyat Endeksi 2024 Mart ayı itibarıyla 1.287’ye ulaştı. 2017 yılında Konut Fiyat Endeksi’nin 100 olduğu dikkate alındığında, 2017’den bu yana bir konutun değeri Ankara’da yaklaşık 13 katına çıkmış oldu. Bu rakamlarda Ankara’nın depremden sonra aldığı göçün de çok büyük bir etkisi var. Ankara’da konut fiyatları İstanbul kadar yüksek değil ama Ankara’nın sürdürülebilir bir gayrimenkul piyasası olduğunu yatırımcılar gözden kaçırıyorlar.”

“Ankara her zaman kazandırır”

Ankara’nın gayrimenkul piyasasının, İstanbul’a kıyasla daha durağan ve istikrarlı olduğuna dikkat çeken Ebru Öz, şöyle devam etti: “Ankara’da gayrimenkul alanında büyük dalgalanmalar daha az görülür ve burası her zaman kazandırır. Çünkü Ankara’daki gayrimenkul piyasası öngörülebilir bir piyasadır. Ankara’nın başkent olması sebebi ile ulaşım ve altyapı yatırımları, sosyal hizmetlerin kalitesi ve yerel ekonominin canlanması gibi faktörler, belirli bölgelerin daha cazip hale gelmesini ve yatırımcı ilgisinin artmasını sağlıyor. Kamu kurumları sayesinde altyapı yatırımları daha hızla hayata geçiriliyor. Ayrıca Ankara, tüm şehircilik unsurları ile başkent olmasının izlerini ve sorumluluğunu taşıyor. Kamu kurumlarına yakın olmak tüm düzenlemeleri yakından takip etmeyi sağlarken, bilgileri güncel tutabilmeyi de beraberinde getiriyor.”

Lal Değerleme’nin sektördeki yenilikçi yaklaşımı ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile Ankara’da önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Ebru Öz, gelecekte de müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek adına sektördeki güçlü varlıklarını sürdüreceklerini söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR