Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaSektörelARÇELİK, GEZEGENİ EVİ GİBİ GÖRÜYOR

ARÇELİK, GEZEGENİ EVİ GİBİ GÖRÜYOR

Arçelik, 2023 yılı sürdürülebilirlik performanslarını ve geleceğe yönelik hedeflerini paylaştığı 16’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu “Gezegenimiz, toplumumuz ve işimiz için daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru kararlı adımlarla yol alıyoruz. İklim kriziyle birlikte ekonomimizi karbondan arındırmak her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Küresel olarak zorlu koşulların hâkim olduğu bu dönemde sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız hep devam etti. 2023 yılı sonu itibarıyla toplam 373 enerji tasarrufu projesi ile yaklaşık 95.680 GJ enerji tasarrufu ve 6.983 ton CO2e emisyon tasarrufu sağladık. 2023 yılında başlattığımız yenilenebilir enerji dönüşümü atılımı kapsamında yatırımlarımız devam ediyor. Arçelik’in güneş enerjisi kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkardık. İnovatif yaklaşımımız sonucunda dijital dönüşüm projeleriyle 400 milyon TL’ye yakın tasarruf sağladık. Sürdürülebilirlikte sektör lideri bir şirket olarak teknolojinin gücünden yararlanarak gezegen ve toplum için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

“Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla sürdürülebilirlik alanında öncü çalışmalar yapan Arçelik, 16’ncı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. 2014’ten bu yana Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) geri dönüşüm tesislerinde 1,75 milyon AEEE geri dönüştüren Arçelik, eski ve düşük verimli ürünleri yeni enerji ve su verimli ürünlerle değiştirerek 487 GWh enerji ve 8,6 milyon ton m3 su tasarrufu sağladı. Bu sayede yaklaşık 240.000 ton CO2e emisyonunun önüne geçildi.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu “Gezegenimiz, toplumumuz ve işimiz için daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru kararlı adımlarla yol alıyoruz. İklim kriziyle birlikte ekonomimizi karbondan arındırmak her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Küresel olarak zorlu koşulların hâkim olduğu bu dönemde sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız hep devam etti. 2023 yılı sonunda toplam 373 enerji tasarrufu projesi ile yaklaşık 95.680 GJ enerji tasarrufu ve 6.983 ton CO2e emisyon tasarrufu sağladık. 2023 yılında başlattığımız yenilenebilir enerji dönüşümü atılımı kapsamında yatırımlarımız devam ediyor. Arçelik’in güneş enerjisi kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkardık. İnovatif yaklaşımımız sonucunda dijital dönüşüm projeleriyle 400 milyon TL’ye yakın tasarruf sağladık. Sürdürülebilirlikte sektör lideri bir şirket olarak teknolojinin gücünden yararlanarak gezegen ve toplum için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Arçelik, 2050 yılında net sıfır emisyona ulaşmak amacıyla 1,5 °C senaryosu ile uyumlu olarak 2022 baz yılına göre belirlediği emisyon azaltma hedeflerini Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nin onayına sundu. 2023 yıl sonu itibariyle tüm üretim operasyonlarında %64 yeşil elektrik kullanan ve toplam güneş enerjisi kurulu gücünü 20,3 MW’a çıkaran Arçelik, 2030 yılına kadar bu oranı faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde %100’e çıkarma hedefine emin adımlarla ilerliyor. Şirket, 2023 yılı sonunda 373 enerji tasarrufu projesi ile enerji ve emisyon tasarruflarının yanı sıra 1.593.421 Euro finansal tasarruf elde ettiğini açıkladı. UN CEO Water Mandate imzacısı olan Arçelik, 2023 yılında su yönetimi alanında ise çeşitli su verimliliği ve yağmur suyu toplama projeleri gerçekleştirerek, toplamda 288.973 m³ su tasarrufu sağladığını duyurdu. 

Arçelik raporda, Tedarikçi ESG Programı kapsamında 253 tedarikçinin çevresel raporlamasını tamamladığı ve 166 tedarikçiden çevresel hedefler belirleme taahhüdü alındığı belirtildi. Ayrıca, sürdürülebilirliğin hızla değişen doğasına ve çeşitli paydaş beklentilerine güçlü bir stratejiyle yanıt veren Arçelik, düzenli olarak gerçekleştirdiği önceliklendirme analiziyle bu değişimleri yakından takip ediyor. 2023 Önceliklendirme Analizi Raporu, şirketin stratejik öncelikleri hakkında iç ve dış paydaşlar için daha derinlemesine bir bakış sağlıyor ve iş süreçleriyle ilişkisini ortaya koyuyor.

Arçelik, inovatif bir yaklaşım benimseyerek dijital dönüşüm projeleriyle 400 milyon TL’ye yakın tasarruf sağladı ve 500 ar-ge projesi yürüttü. 22 start-up ile başlattığı Proof of Concept (PoC) aşamaları kapsamında Arçelik’in iş birimleri ile 189 start-up eşleştirildi ve pazarlama, siber güvenlik, üretim teknolojileri gibi temalara odaklı 25 iş birliği kuruldu. Ayrıca Avrupa Birliği’nin Horizon Europe projeleri kapsamında ise 22 proje finanse ederek sürece katılımıyla 3,77 milyon Euro fon sağladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR