Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemBirleşik Arap Emirlikleri'nden Azerbaycan'a küresel gaz anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Azerbaycan’a küresel gaz anlaşması

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük petrol üreticisi, Azerbaycan’daki bir doğal gaz sahasından hisse satın alarak şirketin ilk büyük uluslararası hidrokarbon varlık alımını gerçekleştiriyor.

Abu Dhabi National Oil Co. tarafından yapılan açıklamada, Hazar Denizi’ndeki Absheron gaz sahasında yüzde 30 hisse satın almak üzere anlaşmaya varıldığı açıklandı. Azerbaycan’ın devlet petrol şirketi Socar ve Fransız ortağı TotalEnergies SA, anlaşma kapsamında projenin yüzde 15’er hissesini Adnoc’a satacak. Sözleşmenin mali koşulları açıklanmadı.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Devlet ve özel petrol üreticileri, enerji ve tüketici ürünlerine yönelik artan küresel talebi ham petrolden daha temiz yanan bir yakıtla karşılamaya çalıştıkları için gaz varlıklarını giderek daha fazla geliştiriyor.

Halen küresel ısınmaya katkıda bulunan karbon gazı salan gaz, enerji santrallerinde yakılabildiği gibi cep telefonları, bilgisayarlar ve otomobil parçalarına giren plastik ve diğer malzemeleri oluşturan kimyasal işlemlerde de kullanılabiliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR