Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaSektörelBSH Türkiye, Çerkezköy Kampüsü’ndeki Gıda Atıklarını Doğaya Kazandırıyor

BSH Türkiye, Çerkezköy Kampüsü’ndeki Gıda Atıklarını Doğaya Kazandırıyor

2020’den beri karbon nötr olan BSH Ev Aletleri, çevre dostu uygulamalarına bir yenisini daha ekleyerek Çerkezköy fabrikalarındaki gıda atıklarını kompostlaştırma yöntemiyle doğaya geri kazandırıyor. Proje kapsamında yaklaşık bir yılda, 7 ton gıda atığından 3 ton kompost elde edildi.

Avrupa’nın 1 numaralı, dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden BSH Ev Aletleri, enerji ve su tasarrufu sağlayan ürün yelpazesinin yanı sıra üretim süreçlerinde ve tüm operasyonlarında yeşil adımlar atmaya devam ediyor. BSH Türkiye Çerkezköy Kampüsü’nde yaklaşık bir yıldır yemekhanenin biyobozunur atıklarından, verimli kompost toprağı, diğer adıyla “Siyah Altın” elde ediliyor. Günlük 9000 kişilik kapasiteli yemekhaneden toplanan 7 ton gıda atığı kompost makinesinde fiziksel ve biyolojik süreçlerden geçerek 3 ton komposta dönüştürüldü. Çevre Koruma ve Kontrol Başkanlığı’na bağlı çevre laboratuvarlarında analiz edilerek toprağa ve doğaya karıştırılabilir olduğu onaylanan kompost sayesinde 1.05 ton karbon emisyonunun da önüne geçilmiş oldu. 

BSH Türkiye’nin 550.000m² alan üzerine kurulu yerleşkesinde uygulanan proje kapsamında elde edilen toprak düzenleyici ürün, içerdiği besleyici element ve mineraller ile kampüs içerisindeki yeşil alanlarda kullanılıyor. Bu sayede kampüs içindeki mevcut yeşil alanlarda kullanılan kimyasal gübre miktarı %40 oranında azaldı. Yeni bahçe alanlarında ise kompost kullanımı ile bahçe toprağından da tasarruf edildi. 

Çalışanlar için Çevre Günü’ne özel deneyim

Bu çevre dostu girişim, BSH Türkiye’nin sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunurken, doğaya olan duyarlılığını da bir kez daha vurguluyor. BSH Türkiye, çevre bilincini artırmak amacıyla tüm çalışanlarını da bu dönüşüm sürecine dahil ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, tüm çalışanlara kampüs içinde üretilen kompostla birlikte fesleğen tohumu hediye edildi. Çalışanlar bu tohumları büyüterek geri dönüşümün gücünü deneyimleyecek. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR