Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemCumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında Erdoğan açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında Erdoğan açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrasında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Kocaeli Derince Limanı mevkiinde meydana gelen patlama nedeniyle yaralanan vatandaşlara acil şifalar dileyerek başlayan Erdoğan açıklamalarında şunlardan bahsetti;

“Kemerköy Termik Santrali yıllık 1 milyar dolar civarında ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Ülkemiz için önemli bir milli değer konumundadır. Santralin mevcut kömür kaynağı tükenmek üzere olduğu için yeni kaynaklar bulması gerekir.”

Bloomberg HT’nin haberine göre; ekonomik zorlukları gördüklerini ve serzenişleri yakında takip ettiklerini kaydeden Erdoğan, “Bugün çok tartışılan enflasyon konusunda en büyük başarı bizim dönemimize aittir. Biz Türkiye’nin sadece güncel değil çok eskiden gelen kronik sorunuyla mücadele ediyoruz.

Enflasyonu yüzde 6’ya kadar düşüren de biz olduk. İç ve dış pek çok arızi meselenin üst üste gelmesiyle yükselen enflasyonu Allah’ın izniyle, yeniden tek haneli rakamlara yine biz indireceğiz. Dikkat edilirse bu süreçte asla ödün vermediğimiz 2 husus vardır. Biri istihdam diğeri de büyüme. Son 21 yılın enflasyon ortalaması yüzde 15’in altındadır.

Ülkemizin en büyük kalkınma ve demokrasi atılımlarına imza attık. Her yıl ortalama yüzde 5,5 büyüterek milli geliri 1 trilyon sınırına getiriyoruz. İstihdamı 32 milyon kişiye çıkardığımız bir Türkiye var” şeklinde ifadelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fındık alım fiyatlarını açıklayarak şu ifadeleri kullandı “Toprak Mahsulleri Ofisi Giresun fındığını 84 liradan, Levant kaliteyi 82,5 liradan alacak. Alımlarda her bir randıman için kilogram başına ilave 1 lira 65 kuruştan başlayan prim verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticilere kilogram başına yaklaşık 2 lira 70 kuruş destekleme ödemesi yapacak”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR