Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemDepremzede gençlere nakdi ve psikolojik destek

Depremzede gençlere nakdi ve psikolojik destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen gençlere UNICEF aracılığı ile nakdi ve psiko-sosyal destek sağlayacaklarını açıkladı.

Çocuk işçiliğinn önlenmesine yönelik kararlı mücadelemiz sürüyor.”

Palandöken, yazılı açıklamasında, UNICEF ile işbirliği kapsamında 2018’den bu yana çocuk işçiliği ile kararlı bir mücadele sürdürdüklerini belirtti.

Dünya.com’da yer alan habere göre; bu işbirliğinin temel amacının çocuk işçiliğinin önlenmesine katkı, çalışan çocuklara ve ailelerine destek sağlamak olduğunu dile getiren Palandöken, “Bu kapsamda kendi öz denetim mekanizmasını kuran tek meslek örgütüyüz. İşyeri Denetim ve Danışmanlık Gruplarımız (İDDG) ile üye iş yerlerimizi denetliyor ve onlara danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Kahramanmaraş, Hatay, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 11 ilde pilot eğitimlerimizi sürdüreceğiz.” açıklamasını yaptı.

Depremzede öğrencilere nakdi ve psikolojik destek

Palandöken, yeni dönemde Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen öğrencilere nakdi ve psikolojik destek sağlanacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çıraklara işyeri temelli eğitim fırsatları sunan Konfederasyonumuza bağlı iş yerlerinin depremden nasıl etkilendiğini anlamak amacıyla hızlı bir değerlendirme çalışması yapmaktayız. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgulara dayanarak deprem bölgesindeki işyerlerindeki gençlere UNICEF aracılığı ile nakit, psiko-sosyal ve sosyal etkinliklerle destek sağlayacak faaliyetler yeni dönem programımızda yer alacak.”

Gençlerin dijital dönüşümü desteklenecek

Gençlerin dijital dönüşümünü destekleyerek istihdam edilmelerini sağlamayı amaçladıklarına vurgu yapan Palandöken, dijitalleşmenin mesleki eğitime olan etkilerini değerlendirerek, buna yönelik eğitimler düzenleyeceklerini, çırakların dijital becerilerini ve profesyonel gelişimlerini destekleyeceklerini anlattı.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin önemine de değinen Palandöken, “Bizim çıraklarımız çocuk işçi değildir. Onlar iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almış, ustalarından meslek öğrenen öğrencilerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR