Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemDünya Bankası'ndan Türkiye'ye Deprem İçin 1 Milyar Dolarlık Finansman

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Deprem İçin 1 Milyar Dolarlık Finansman

Türkiye’ye sağlanacak 1 milyar dolarlık finansman, Dünya Bankası tarafından depremden etkilenen bölgelerde kırsal konutların ve temel kamu hizmetlerinin yeniden tesisine yardımcı olmak amacıyla onaylandı.

Dünya Bankası’nın açıklamasına göre, “Türkiye Deprem İyileştirme ve Yeniden İnşa Projesi”nin sağlık hizmetlerinin yeniden tesis edilmesine, hasar gören veya tahrip olan belediye altyapısının yeniden inşasına yardımcı olacağı belirtildi.

Açıklamada, proje faaliyetlerinin 11 ilde, en çok etkilenen ve yaklaşık 14 milyon insanın yaşadığı bölgeleri kapsayacağı ifade edildi. Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez açıklamasında, “Dünya Bankası, depremlerin gerçekleştiği günden bu yana Türkiye’nin yanındadır ve afet riski yönetimi ve doğal afet sonrası yeniden inşa alanlarındaki deneyimlerini ve uzmanlık birikimini paylaşmaktadır. Bu devasa yıkım sonrasında devam eden çabaların birkaç yıl süreceğini ve önemli miktarlarda kaynak gerektireceğini iyi biliyoruz. Bu yolculukta, Türkiye’nin yanında olacağız ve etkilenen toplulukların yeniden inşasına yardım edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bloomberg HT’ yer alan habere göre; Açıklamada, proje kapsamında onaylanan 1 milyar dolarlık finansmanın, Dünya Bankası’nın Türkiye’ye tek seferde sağladığı en büyük finansman paketi olduğu vurgulandı.

Projenin ana hedefleri arasında, belediye altyapısının ve sağlık hizmetlerinin yeniden tesis edilmesi ile kırsal konutların inşa ve iyileştirilmesi yer aldığı belirtildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR