Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaYeme-İçmeEn lezzetli yemekler Siirtli öğrencilerden

En lezzetli yemekler Siirtli öğrencilerden

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) himayesinde yapılan ‘MEB Gastronomi Festivali Ve Yemek Yarışması’nda Siirt Zübeyde Hanım Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, 30 okul arasından birinci seçilerek Türkiye şampiyonu oldu. Öğrencilere ödülünü Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin verdi.

MEB’in himayesinde Türkiye genelinde düzenlenen ‘MEB Gastronomi Festivali Ve Yemek Yarışması’nın finalleri dün İstanbul’daki İSOV Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. 30 okulun finale kaldığı yarışmada, yöresel yemekler iştah kabarttı. Yarışmaya Pirtike (ıspanak) çorbası, perde pilavı, Varak Keek ile katılan Siirt Zübeyde Hanım Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Müdüresi Sevda Onay, danışman öğretmen Canan Balcı, yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni Ecenur Malkoç, öğrenciler Zeynep Memiş, Yüsra Görhan ve Feyza Açıkça’dan oluşan grup birinciliği elde etti.


Şampiyonlara ödülünü veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ürettiği ürünü pazarlama konusunda uzman gençler yetiştirmek istediklerini söyledi. Tekin şöyle konuştu: “Popüler hale gelen mutfak sanatlarıyla ilgili yarışmaların gençler arasında cesareti, arzuyu, isteği arttırdığını tahmin ediyorum. Biz de bu cesarete, heyecana ortak olmak için yaklaşık 5-6 aydır bir proje üzerinde çalışıyoruz. Meslek liselerimizin belli temalar üzerinde yoğunlaşmasını istediğimiz, daha önce 2014 yılında başlattığımız projeyi, 5-6 ay önce gastronomi üzerine odaklanmış bir tematik meslek lisesi inşa etmek üzere kurguladık. Mutfak sanatları ve gastronomi üzerine uzmanlaşan, annelerinin reçeteleriyle yemek yapabilen, dünyada bu konudaki gelişmeleri izleyerek sanatını gerçekleştiren ve ürettiği ürünü pazarlama konusunda uzman genç arkadaşlar yetiştirmek istiyoruz.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR