Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemEnflasyon neden yükseliyor?

Enflasyon neden yükseliyor?

Tüketici enflasyonun tarihsel temmuz ayı eğilimine kıyasla yüksek bir artış kaydettiğini belirten TCMB tarafından bu gelişmede vergi artışlarıyla beraber, TL’deki değer kaybının ve ücret artışlarının da etkili olduğu belirtildi.

Dünya.com’da yer alan habere göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı.Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 9,49, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,83 olarak gerçekleşmişti.

Enflasyon raporuna göre;

– Tüketici enflasyonu temmuz ayında yüzde 9,49 oranındaki yükselişle tarihsel temmuz ayı eğilimine kıyasla yüksek bir artış kaydetmiş, yıllık enflasyon 9,62 puan artarak yüzde 47,83 seviyesine gelmiştir.

– Bu gelişmede, vergi ile yönetilen-yönlendirilen kalemlerdeki fiyat artışları ile beraber Türk lirasındaki değer kaybı ve ücret artışları etki göstermiştir.

– Bu dönemde yıllık enflasyon ana grupların tamamında artmıştır. Aylık bazda incelendiğinde, enerji başta olmak üzere alt gruplar genelinde yüksek artışlar görülmüştür.

– Enerji grubu fiyatlarındaki artışı vergi düzenlemelerinin yanı sıra döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle yükselen akaryakıt kalemi sürüklemiştir.

– Temel mal grubu enflasyonunda kur geçişkenliği yüksek ve hızlı olan dayanıklı tüketim malları belirleyici olmaya devam etmiştir. Hizmet grubu fiyatlarındaki aylık artış alt gruplar geneline yayılarak önceki aya kıyasla belirgin ölçüde güç kazanmıştır.

– Gıda fiyatları, mevsimsel ortalamasının aksine yükseliş kaydeden taze meyve ve sebze grubu öncülüğünde önceki aya kıyasla kayda değer ölçüde yükseliş göstermiştir.

– Üretici fiyatları bir önceki ayın ardından bu dönemde de yüksek bir aylık artış göstermiştir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR