Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaSektörelENTERTECH İSTANBUL TEKNOKENT HEALTHTECH ÖN KULUÇKA PROGRAMI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

ENTERTECH İSTANBUL TEKNOKENT HEALTHTECH ÖN KULUÇKA PROGRAMI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

Türkiye’de son dönemde girişimcilik açısından önemli potansiyele sahip; biyoteknoloji, ilaç, yazılım ve medikal cihaz alanlarında yoğun çalışmalar yürütülüyor. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa olarak iki Ar-Ge üniversitesinin ortak olduğu tek Teknokent olma özelliği taşıyan Entertech İstanbul Teknokent HealthTech Ön Kuluçka Programı da sağlık teknolojisi ve biyoteknoloji alanında yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyenlere kapılarını açıyor.

Erken aşamadaki sağlık ve biyoteknoloji girişimlerine mentorluk, finansman ve networking imkanları sunan Entertech İstanbul Teknokent HealthTech Ön Kuluçka Programı yeni başvuru dönemini başlattı. Sağlık teknolojileri alanında faaliyet gösteren girişimcilere, eğitim, mentorluk, network imkânı, prototip desteği, Kuluçka’da şirketleşme imkânı ve devlet desteklerine yönlendirme sağlayan program, hastanelerde ve araştırma merkezlerinde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Girişimlerin sağlık teknolojileri ve biyoteknoloji alanında şirketleşmemiş, katılımcıların ise en az lisans düzeyinde öğrenci ya da mezun olmasının beklendiği programa son başvuru tarihi ise 31 Temmuz.

TECHIP ile 8 buluşa ulusal patent başvuru desteği verdik

Entertech olarak 2023 yılında TECHIP kapsamında düzenledikleri patent yarışmaları ile medikal cihazlar ve biyoteknoloji alanında 8 buluşa ulusal patent başvuru desteği vererek fikri mülkiyet alanında önemli bir katma değer sağladıklarını söyleyen ENTERTECH İstanbul Teknokent Genel Müdürü Dr. Muhammed Kasapoğlu, “Türkiye sağlık alanında yaptığı çalışmalara hız vermiş durumda. Özellikle sağlık alanına yönelik geliştirilen yazılımlar ile uluslararası arenada adından çokça söz ettiriyor. Sağlıklı yaşam, hastane yönetimi çözümleri, biyoteknoloji, kolay tanı, erken teşhis, çocuk sağlığı ve giyilebilir teknolojiler başta olmak üzere sağlık alanında çok sayıda girişim Türkiye’de büyümeye devam ediyor” diyor.

İlaç, yazılım ve medikal cihazlar önemli bir potansiyele sahip

2022 yılı verilerine bakıldığında dijital sağlık alanında dikkat çeken 105 adet girişim bulunduğunu ve Türkiye’de özellikle biyoteknoloji, ilaç, yazılım ve medikal cihazlar konularının girişimcilik açısından önemli potansiyellere sahip olduğunu kaydeden Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Sektör henüz potansiyel pazar büyüklüğüne ulaşmamış olsa da son dönemde önemli çalışmalar yürütülüyor. İlaç ve medikal cihazlarda girişimcilerin tabii olduğu yasal regülasyonlar pazara çıkma hızını azaltmakla beraber Ar-Ge aşamasında bulunan çok fazla potansiyeli yüksek yenilikçi iş fikri bulunuyor.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR