Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEkonomiEuro Bölgesi'nin sanayi üretiminde, haziran ayında artış gerçekleşti

Euro Bölgesi’nin sanayi üretiminde, haziran ayında artış gerçekleşti

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin Haziran ayı mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verilerini açıkladı.

Verilere göre, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, Haziran’da Mayıs ayına kıyasla yüzde 0,5 oranında artış yaşarken, Haziran 2022’ye göre ise yüzde 1,2 oranında düşüş gerçekleşti.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; AB’de sanayi üretimi, Haziran’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 geriledi.

Haziranda AB ülkeleri arasında aylık bazda sanayi üretiminde en fazla artış sırasıyla yüzde 13,1 ile İrlanda’da, yüzde 6,3 ile Danimarka’da ve ardından yüzde 3,2 ile Litvanya’da gerçekleşti. En fazla düşüş ise yüzde 5,3 ile İsveç’te yaşanırken sırasıyla yüzde 3,3 ile Finlandiya ve Malta’da, yüzde 3 ile de Belçika’da gözlemlendi.

​​​​​​​Sanayi üretimi yıllık bazda ise en fazla yüzde 12,3 ile Danimarka’da, yüzde 8,3 ile İrlanda’da ve yüzde 3,6 ile Slovakya’da artarken, Estonya’da yüzde 12,7, Bulgaristan’da yüzde 9,3, Belçika’da yüzde 7,6 oranında düşüş yaşandı.

Büyüme oranlarında son durum ne?

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2023 yılı ikinci çeyrek büyüme oranlarına ilişkin öncü verileri güncelledi.

Güncellenen verilere göre, 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla’da (GSYH), 2023’ün ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 oranında artış gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde GSYH, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 0,6 arttı.

Açıklanan son büyüme verileri, piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYH, yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla değişmezken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 artış gösterdi.

GSYH, ikinci çeyrekte önceki çeyreğe kıyasla Polonya’da yüzde 3,7, İsveç’te yüzde 1,5, Letonya’da yüzde 0,6, Avusturya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) yüzde 0,4, İtalya, Macaristan, Hollanda ve Estonya’da yüzde 0,3 oranında düştü..

Almanya ve Portekiz’de sabit kalan GSYH, İspanya’da yüzde 0,4, Fransa’da yüzde 0,5 arttı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR