Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGündemFarklı coğrafyalardan mühendis kızlar İstanbul’da buluştu

Farklı coğrafyalardan mühendis kızlar İstanbul’da buluştu

Limak Vakfı’nın uzun soluklu projesi Türkiye’nin Mühendis Kızları artık küresel bir sosyal etki hareketine dönüştü. Daha önce altı kez İstanbul’da buluşan Türkiye’nin Mühendis Kızları’na bu yıl dünyadan kız kardeşleri de katıldı.

Geleceğin kadın mühendislerini bir araya getiren ‘Global Engineer Girls 2024 İstanbul Buluşması’ için Kosova, Kuzey Makedonya, Suudi Arabistan’dan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen mühendislik öğrencileri deneyimlerini paylaştı, ilham veren rol modelleri dinledi

Limak Vakfı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ortaklığında, 2015 yılından bu yana devam eden ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ Projesi’nin geleneksel buluşması İstanbul’da gerçekleştirildi. Ülke sınırlarını aşarak uluslararası bir sosyal etki hareketine dönüşen ve Global Engineer Girls (GEG) adı ile yola devam eden proje kapsamında Limak tarafından desteklenen farklı ülkelerdeki mühendislik öğrencileri, İstanbul’da kız kardeşleriyle buluştu. Kadın temsilinin kısıtlı olduğu STEM alanlarında kadın istihdamını artırmayı hedefleyen ve geleceğin kadın mühendislerine ilham veren projenin ‘Global Engineer Girls 2024 İstanbul Buluşması’na Kosova, Kuzey Makedonya, Suudi Arabistan ve Türkiye’den mühendis kızlar katıldı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen ve ilk kez farklı ülkelerden de katılımcıların dahil olduğu buluşmaya, Türkiye’den 189, Kosova’dan 28, Kuzey Makedonya’dan 16 ve Suudi Arabistan’dan 11 öğrenci katıldı. İstanbul Kavacık’taki Limak Eurasia Luxury Otel’de düzenlenen etkinliğe projenin diğer paydaşları ile mezunlar, mentörler ve koçlar katılım sağladı.

Limak Vakfı ve Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in ev sahipliğindeki etkinliğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Leman Yenigün, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Süreyya Erkan ve Suudi Arabistan Krallığı’nın Ankara Büyükelçisi Fahad Assaad Abualnasr da katıldı.

“Kızlarımızın her zaman yanındayız”

Mühendislik öğrencisi gençlere seslenen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Kız çocuklarının umutlu yarınlarına hizmet eden her projenin milletimizin geleceğine en büyük yatırım olduğuna yürekten inanıyorum. Onlara parlak bir gelecek sunan böylesi önemli çalışmaların bir paydaşı olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi bizim için bu alanda büyük bir hassasiyetle üzerine titrediğimiz çok özel bir çalışma. Projeyle genç kızlarımızın yeteneklerini keşfetmeleri ve parlak bir gelecek inşa etmeleri için önemli fırsatlar sunuyoruz” dedi.

Projenin mühendis olmak isteyen kız öğrencileri birçok açıdan desteklediğini, aynı zamanda nitelikli kadın iş gücünün artmasına, kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkı sağladığına dikkat çeken Göktaş, şöyle devam etti:

“Bu noktada, uzun süredir devam eden projemizin kıymetli paydaşı olan Limak Vakfı ile hedeflerimize büyük oranda ulaştığımızı gururla ifade etmek isterim. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, yeni istihdam alanları sunmasıyla birlikte kadın haklarının gelişmesi için de sağlam bir zemin oluşturuyor. Projenin sağladığı imkanlar, genç kızlarımız için kalıp yargıların ötesinde yepyeni kariyer hedefleri sunuyor. Mühendis olmayı hedefleyen kızlarımızın daima yanındayız.”

“Global Engineer Girls bizim göz bebeğimiz”

Limak Vakfı ve Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir; “Farklı coğrafyalardan, farklı kültür ve geçmişleri olan insanları burada görmek inanılmaz. Çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konusundaki ortak taahhüdümüzle birleşen 4 farklı coğrafyadan; Suudi Arabistan’dan, Kuzey Makedonya’dan, Kosova’dan ve Türkiye’den mühendis kızlar bugün ilk kez burada bizimle. Bu toplantının GEG tarihindeki en büyük buluşma olduğunu belirtmek isterim. Bugün burada bir arada olduğumuz için mutluluk duyuyorum. Limak olarak başardığımız tüm mega yapılar ve projeler arasında Global Engineer Girls benim en sevdiğim projelerimizden biri, göz bebeğimiz. Ailemiz her yıl daha da büyüyor” dedi.

“Desteklerimiz GEG kardeşliğine dönüştü”

“2015 yılında, Türkiye’nin Mühendis Kızları’nı başlatmamın sebebi, kadınların geleneksel olarak erkek egemen bir endüstride erişim sağlaması ve varlığını sürdürmesinin ne kadar zor olabileceğini birinci elden biliyor olmamdı” diyen Özdemir, “Amacımız, mühendislik ve STEM alanında kadın temsilini artırmaya yardımcı olmak. Bu doğrultuda programımızın bugüne kadar binden fazla genç öğrenciyi desteklediğini ve bunun bir GEG kardeşliğine dönüştüğünü gururla söyleyebilirim. Daha fazla kızı eğitmeye, yetkilendirmeye ve güçlendirmeye devam edebildiğimiz için çok mutluyum” mesajı verdi.

“Afet bölgesinden 71 mühendislik öğrencisi GEG bünyesinde”

6 Şubat’ta yaşanan yıkıcı depremler nedeniyle her yıl düzenledikleri geleneksel buluşmayı geçen yıl iptal ettiklerini hatırlatan Özdemir, “Limak Grubu olarak birçok diğer kuruluş gibi, kurtarma çabalarına yardımcı olmak için mevcut tüm enerjimizi ve kaynaklarımızı seferber ettik. Limak olarak bölgeye sunduğumuz desteğin yanı sıra, Global Engineer Girls projemiz de depremden etkilenen bölgelerden 71 mühendislik öğrencisini kabul etti. Artık onlar da ailemizin bir parçası. Bölgeden beş öğrencimiz bu yıl mezun oldu. Diğer 66 öğrencimiz ise büyük GEG ailemizin bir parçası olarak eğitimlerine devam ediyor. Onlardan pek çoğunu da burada ağırlıyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Gün boyu devam eden program kapsamında çeşitli paneller düzenlendi. Aynı zamanda bir mühendis olan ünlü oyuncu Çağlar Ertuğrul, astrofizik profesörü Feryal Özel, Moda Tasarımcısı Gamze Saraçoğlu, Akademisyen Tamer Atabarut, İletişim Danışmanı ve Yazar Banu Kitiş Dağıstan, Sosyal Aktivist, Yazar ve Girişimci Shudufhadzo Musida, Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, 4129 Ajans Başkanı Alemşah Öztürk ilham veren hikâye ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Farklı atölye ve eğitim programları ile mentor-mentee görüşmelerinin de düzenlendiği etkinlikte ayrıca yüksek mimar ve caz sanatçısı Selen Beytekin ile dünyaca ünlü opera sanatçısı ve Limak Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu Murat Karahan da mini birer performans sergiledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR