Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemFed Bu Kez Şaşırtmadı, Politika Faizini Sabit Tuttu

Fed Bu Kez Şaşırtmadı, Politika Faizini Sabit Tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) 15 ay sonra politika faizini sabit tuttu. Beklentilere olumlu cevap veren Fed, politika faizini değiştirmedi ve 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığında tuttu. Bu adımdan sonra Fed’in gelecek ay yüksek ihtimalle politika faizini 25 baz puan arttıracağı düşünülüyor.

1994’TEN BERİ EN GÜÇLÜ HIZLI FAİZ ARTTIRIMI

NTV’nin haberine göre Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından itibaren en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten itibaren en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı. Geçen yıl art arda 4 toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı. Banka, 2023’ün ilk toplantısında 25 baz puanlık artışla faiz artış hızını yavaşlatmaya devam etmişti. Fed, mart ve mayıs toplantılarında da faiz oranını yine 25’er baz puan yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5-5,25 aralığına çıkarmıştı.

MAYISTA YÜZDE 4’E GERİLEDİ

Mayıs toplantısında, geçen yılın mart ayından bu yana 10’uncu faiz artırımını gerçekleştiren Banka, faiz oranını toplamda 500 baz puan yükseltti. ABD’de enflasyon, geçen yıl haziranda yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından son olarak mayısta yüzde 4’e geriledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR