Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaTeknolojiFilistinli Kardeşlerden 200 Milyon Liralık Uygulama: TouchApp

Filistinli Kardeşlerden 200 Milyon Liralık Uygulama: TouchApp

Filistinli iki kardeş, Alanya’da kurduğu TouchApp uygulamasına 2 yılda 40 milyon lira yaptırım yaptı. Sosyal medyada ilgi alanlarına hitap eden içeriğe hızla ulaşmak isteyen kullanıcılar için kişiselleştirilmiş bir deneyim sunduklarını ifade eden TouchApp’in kurucu ortağı İslam Faisal, “Yatırımımızı 5 yıl içinde 200 milyon liraya çıkaracağız” dedi.

5 BİN DOLARA YAZILIMCI ARIYORUZ

Filistinli İslam Faisal ve kardeşi Mohamad Faisal, pandemi döneminde TouchApp uygulamasını hayata geçirdi. Sosyal medya kullanıcılarını değerli içerik üretmeye teşvik eden ve ortak ilgi alanları olan toplulukların bir araya gelmesini sağlayan sosyal medya platformu TouchApp’e bugüne kadar 40 milyon lira yatırım yaptıklarını söyleyen islam Faisal, 5 yıl içinde yatırım miktarını 200 milyon TL’ye çıkaracaklarını ifade etti. Merkezlerinin Antalya’nın Alanya ilçesinde olduğunu söyleyen Faisal, “Bünyemizde 45 yazılımcı çalışıyor. Daha fazla yazılımcıya ihtiyacımız var. Çok ciddi paralar teklif etmemize rağmen yazılımcı bulamıyoruz. 2 bin ile 5 bin dolar arasında çalışacak yazılımcıya ihtiyacımız var” dedi.

ABD’DEN 23 MİLYON DOLARLIK TEKLİF

Uzun yıllar önce Türkiye’ye yerleştiklerini ve turizm, inşaat gibi farklı alanlarda da yatırımları bulunduğunu anlatan Islam Faisal, “Türkiye’den doğan TouchApp ile dünya çapında sosyal iletişim anlayışını değiştirmeyi, kişiselleştirilebilir bir sosyal medya platformu yaratmayı amaçladık. Kaliteli paylaşımların yer aldığı bir platform olarak kullanıcısına zamanını faydalı bir şekilde geçirmeyi taahhüt ediyoruz. Dünya çapında ve Türkiye’den yatırımcıların ilgisini çektik. Türkiye’den büyük bir grup yüzde 10’luk hissemizi satın almak için yaklaşık 3 milyon dolarlık teklif yaptı. Ancak uygulamamızın yapısını ve düşüncesini değiştirmek istediler, kabul etmedik. Diğer bir teklif ise ABD’den geldi. ABD’li Blossom Street Ventures isimli şirket, TouchApp’i satın almak istedi ve 23 milyon dolarlık bir teklif yaptı. Bunu da kabul etmedik. Çünkü biz Türkiye’de bu işi büyütmek, Türkiye’den dünyaya yayılan bir sosyal medya uygulaması olmak istiyoruz. Gelecek hedeflerimiz arasında önce Türkiye’de sonra ABD’de halka arz olmak var” ifadelerini kullandı.

YALAN HABERLERE ‘BASIN HESABI’YLA DUR DİYECEKLER

Touchapp’ten paylaşılan içeriklerin doğru bilgiler olduğunu dile getiren Islam Faisal, bunu nasıl sağladıklarını şöyle anlattı: “Sosyal medya platformlarındaki en büyük problemlerden biri ‘yalan haberlerin’ yayılması. Biz bunun önüne geçmek için basın mensuplarına özel hesaplar açılmasını sağladık. Herhangi bir basın kuruluşunda çalışan, çalıştığını basın kartı ya da kurum kartı ile kanıtlayanlar ‘basın hesabı’ açabilecek. Basın hesabı dışında kimse ‘haberler’ kategorisinde içerik paylaşamayacak. Böylece sadece basın mensuplarından haber akışı olmasını sağlayacağız. Çünkü diğer sosyal medya mecralarında onaylı hesap açmak için ücret ödeniyor. Böylece isteyen herkes para ödeyerek onaylı hesap olabiliyor. Bizde ise böyle bir durum yok. Basın hesapları dışında onaylı hesap olmak için de içerik üreticisi olunması şartımız var. Böylece kullanıcılarımızın doğru bilgilere, doğru isimlerden ulaşmasını sağlayacağız.”

ALANYA YATIRIM İÇİN ÇOK UYGUN

Touchapp’in tasarımını da yenilediklerini belirten Islam Faisal, “Yeni tasarımımız çok beğenildi. Kullanıcılarımızdan çok güzel mesajlar aldık. 2026 yılında hedefimiz Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının yüzde 30’unun Touchapp’te olmasını sağlamak. Bu hedefi yakalayabileceğimize inanıyoruz. Merkezimiz her zaman Türkiye ve Alanya olacak. Ancak İstanbul’da da bir ofis açma düşüncemiz var. Alanya teknoloji yatırımları için çok uygun bir yer. Bizim gibi birçok girişimciyi Alanya’ya yatırım yapmaya davet ediyoruz. Alanya deniz, kum, güneş dışında teknoloji yatırımlarıyla da öne çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR