Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaFinansFinansal hizmetler güven endeksinde artış

Finansal hizmetler güven endeksinde artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıkladı.

Finansal sektörde faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, endeks Temmuz’da bir önceki aya göre 3,7 puan artış yaşayarak 162,3’e yükseldi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlemlendi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; iş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler, bir önceki aya kıyasla güçlenirken, son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir miktar zayıfladı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyir, artış bildirenler lehine döndü, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir bir miktar güçlendi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR