Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaEkonomiFinansın geleceği yapay zeka ile şekillenecek

Finansın geleceği yapay zeka ile şekillenecek

DataExpert’in katkıları ve BMI Business School’un organizasyonuyla bu yıl sekizincisi gerçekleşen ve Türkiye’nin finans alanındaki önemli karar alıcılarını bir araya getiren CFO Summit 2024, yıllardır olduğu gibi bu yıl da finansın liderlerine kapılarını açtı.

“Re-Navigating In The Age Of AI” teması ile düzenlenen, Gedik Yatırım, Türkiye Finans ve QNB Finansbank ana sponsorluğunda gerçekleşen zirvede; dijitalleşen dünyada başarı stratejileri, yapay zekânın finans liderlerine katkısı, halka arzlar ve şirket birleşmeleri, büyüme, inovasyon ve sürdürülebilir finans konuları ele alındı. Zirve, ‘En Etkin 50 CFO Araştırması’nın ödül törenine de ev sahipliği yaptı.

Gedik Yatırım, Türkiye Finans ve QNB Finansbank ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus İstanbul’da sekizincisi gerçekleşen CFO Summit 2024’te, finansın geleceği “Re-Navigating In The Age Of AI” temasıyla tartışıldı.

CFO’ların gündeminde özellikle büyüme, inovasyon ve sürdürülebilir finans konuları yer aldı. Buluşmada, yalnızca dünyanın değil iş dünyasının da en önemli gündem maddelerinden biri olan yapay zekâ konusu, teknolojinin finans stratejilerine ve yatırımlarına olan etkisi ele alındı. Zirvenin gündemi, AI teknolojilerinin finans ve iş dünyasına katkıları ve sağladığı dönüşüm oldu.

Hasan Altunkaya: “Finansın geleceği yapay zekayla şekillenecek”

DataExpert Genel Müdürü Hasan Altunkaya, bu tür etkinliklerin finans liderlerine vizyon katma açısından kritik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“CFO Summit serisi, finansın liderlerini bir araya getirerek, yapay zeka ve dijital dönüşümün finans stratejileri üzerindeki etkilerini tartışmaya açıyor. Özellikle veri analitiği ve makine öğrenimi teknolojileri, finansal karar süreçlerine etki edecek potansiyele sahip. Yapay zeka sadece verimliliği artırmakla kalmıyor, aynı zamanda risk yönetimi ve müşteri deneyimi gibi alanlara da dokunan bir teknoloji. Dolayısıyla sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmek için şirketlerin doğru dijital dönüşüm stratejilerini kurgulaması gerekiyor. Liderlerin buna adaptasyon sürecinde proaktif olması ve organizasyonlarını dönüşüme hazırlaması mühim. CFO Summit gibi platformlar, finans liderlerinin deneyimlerini paylaşarak birbirlerinden öğrenmeleri ve ortak çözümler geliştirmeleri için benzersiz fırsatlar sunuyor. CFO’ların dönüşüme liderlik edebilmeleri hem şirketlerinin rekabet gücünü artıracak hem de sürdürülebilir finansal başarıyı mümkün kılacak. CFO Summit 2024 de bu dönüşüm yolunda finans dünyasına önemli bir katkı sağlıyor.”

1000’den fazla katılımcıyla gerçekleşti

20’nin üzerinde üst düzey konuşmacının, 600’ün üzerinde bireysel ziyaretçinin ve 350’nin üzerinde firmanın katılım sağladığı zirvede; QNB eFinans Genel Müdürü & QNB Finansbank Dijital Köprü ve Servis Bankacılığı Genel Müdürü Okay Yıldırım, sürekli gelişen müşteri deneyimi ortamında dijital köprü ve servis bankacılığı uygulamalarından bahsederken, AI teknolojisinin geleceği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

PwC Kıdemli Ortağı Cenk Ulu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “Büyüme, İnovasyon ve Sürdürülebilir Finans” konulu panelde ise Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Garih, Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım ve IC Holding’in CEO’su Murad Bayar, sürdürülebilir bir gelecek için şirketlerinde uyguladıkları dijital dönüşüm projelerini, yurt içi ve yurt dışı yatırımları ve finansman kaynakları anlattı.

Gedik Yatırım Hazine Genel Müdür Yardımcısı Coşan Yeğenoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği “Dalgalı Ekonomide Risk Yönetimi ve Yatırım Planlaması” başlıklı panelde, Vitra Karo CEO’su Hasan Pehlivan, Turkven Private Equity Partneri Hale Özsoy, Hayat Kimya Finanstan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüseyin Okur ve Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl katılımcılarla deneyim ve görüşlerini paylaştı.

Crede Data Services Kurucusu Ahmet Korkmaz ve Türkiye Varlık Fonu CFO’su Mahmut Kayacık da “İnovasyon ile Liderlik: Türkiye Varlık Fonunda Finansal Dönüşümü Sağlamak” adlı panelde deneyimlerini anlattı.

‘Esin Avukatlık Ortaklığı Yönetici Ortağı Eren Kurşun moderatörlüğünde, TAV Havalimanları Holding, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve CFO’su Burcu Geriş, Pragma, Kurucu Ortak ve CEO’su Değer Şahbaz, Ağaoğlu Şirketler Grubu ve Tatlıpınar Enerji, CFO’su Derya Deniz Yılmaz ve TAB Gıda, CO-CEO’su Özgür Çetinkaya’nın yer aldığı ’Halka Arzlar ve Şirket Birleşmelerinde Riskler ve Fırsatlar’’ paneli ile devam eden CFO Summit 2024 finansın liderlerini bir araya getirdi.

Günün son oturumu ise Yapay Zeka ve Dijital Finans paneliyle Hedef Filo Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem moderatörlüğünde, Figopara, CFO’su Fırat Aytaş, Tam Finans, CFO’su Mete Önol, Crede Data Services Kurucusu Ahmet Kocamaz, Vodafone Türkiye, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hana Jalel ve Param Satıştan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi ve Finrota Genel Müdürü İlknur Uzunoğlu’nun keyifli sohbetiyle noktalandı.

Zirve “En Etkin 50 CFO Ödül Töreni” ile sona erdi

Kapanış konuşmasında STFA Holding Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Adnan Nas Etkin Şirket Yönetiminde CFO’nun Büyüyen Rolü ve CFO Ödüllerinin Önemi’ne değindi. Zirvenin ardından, DataExpert iş birliğiyle yürütülen En Etkin 50 CFO Ödül Töreni gerçekleşti. Törende Türkiye’nin en önemli şirketlerinin finansal faaliyetlerine yön veren En Etkin 50 Teknoloji Lideri’ne de ödülleri takdim edildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR