Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemGayrimenkul’da Deprem Sonrası Fiyatlar Yükseldi

Gayrimenkul’da Deprem Sonrası Fiyatlar Yükseldi

GYODER’in hazırladığı Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2023 1. Çeyrek Raporuna göre şubat ayındaki depremler satılık konut ve kiralık piyasasını etkiledi.

Rapora göre deprem Türkiye genelinde tüm yaş grubu satılık konutlarda metrekare fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Verilere göre; konut fiyatları ocakta 13 bin 961 TL iken, bu miktar marta gelindiğinde 17 bin TL’ye yükseldi.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin (GYODER) hazırladığı 2023 1. Çeyrek Raporu ‘GYODER Gösterge’ içinde yer alan ‘Deprem Özel Dosyası’nda, depremin satılık konut ve kiralık piyasasına olan etkileri incelendi. Çalışmayla, deprem sonrası bölgenin konut bazında satış fiyatı, bina yaşı, kiralık değer değişimi, ve stok durumu ile ilgili gayrimenkul piyasasının özet bir röntgeni çekildi.

Çalışmada, ocak-şubat ve mart aylarında gayrimenkul piyasasındaki değişimler baz alındı. Buna göre; Türkiye genelinde Ocak 2023 – Mart 2023 arasında tüm yaş gruplarındaki konutların satılık değerleri arttı. Ocak ayında 13 bin 961 TL olan metrekare fiyatları, şubatta 15 bin 606’a ve martta ise 17 bin TL’ye yükseldi.

Rapora göre; deprem bölgesinde artış, yaş bakımından yeni binalardan kaynaklandı. 0-4 yaş aralığında ocak ayında metrekare fiyatları 15 bin 62 TL iken, şubat ayında 16 bin 840 TL’ye, mart ayında ise 18 bin 253 TL’ye yükseldi. Yeni binalara talebin artmasının sebepleri için deprem bölgesinden ayrılan vatandaşların farklı illerde konut satın almaları, yaşanılan binaların depreme dayanıklılığı konusunda yaşanan hassasiyet gibi faktörler yeni binalara olan talebin artması sayılabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR