Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaOtomobilİkinci el araç fiyatları yüzde 2,5 düşüş gösterdi

İkinci el araç fiyatları yüzde 2,5 düşüş gösterdi

VavaCars’ın her ay düzenli olarak yayımladığı VavaAI Fiyat Endeksi’nin Mayıs 2024 sonuçlarına göre, ikinci el araç satış fiyatları yüzde 2,5 oranında düşüş gösterdi. VavaCars Ticari Grup Başkanı Serdıl Gözelekli “2024 Mayıs ayında talep, makroekonomik göstergeler ve kredilerdeki daralmaya bağlı olarak yavaşladı. Bu durum da fiyat düşüşünün en önemli etkeni oldu” dedi.

Türkiye’nin lider online ikinci el araç platformu VavaCars, yapay zeka ile geliştirdiği VavaAI Fiyat Endeksi’nin Mayıs 2024 sonuçlarını açıkladı. VavaCars’ın kamuya açık verilerin analizini yaparak yayınladığı fiyat endeksine göre, 2023 Aralık ayından bu yana yükseliş grafiği çizen ikinci el araç fiyatları, yılın beşinci ayında yüzde 2,5 oranında düşüş kaydetti. İkinci el araç fiyatlarındaki değişim enflasyon oranları ile kıyaslandığında, enflasyon artışı TÜİK verilerine göre 2024 yılının başından beşinci ayın sonuna kadar yüzde 22,7 olarak gerçekleşirken, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 9,5 oranında artış gösterdi. Öte yandan dolar kuru, yılın başından Mayıs ayı sonuna kadar TL karşısında yüzde 9 oranında artış gösterdi.

“İkinci el araçlar yatırım değerini koruyor”

Endeks sonuçlarını değerlendiren VavaCars Ticari Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, şunları söyledi: “İkinci el otomobil fiyatlarında 2023 yılının sonundan itibaren düzenli ancak düşük yüzdeli bir artış trendi gördük. Ancak bu trend, 2024 Mayıs ayında yön değiştirerek yine düşük bir yüzdeyle düşüş kaydetti. İkinci el araca olan talebin mayıs ayında makroekonomik göstergeler ve kredilerdeki daralmaya bağlı olarak yavaşlaması, fiyat düşüşünün en önemli etkeni oldu. Yılın ilk beş ayına baktığımızda, ikinci el otomobil fiyatlarındaki artışın kur artışı ile enflasyon artışı arasında bir yerde olduğunu görüyoruz. Baz etkisiyle birlikte önümüzdeki aylarda enflasyon oranında beklediğimiz gerilemeyi de düşünürsek, ikinci el otomobil hem önemli bir ihtiyaç olan mobiliteye cevap veriyor hem de yatırım değerini önemli ölçüde koruyor.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR