Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaOtomobilİkinci el araç fiyatlarında artış sürüyor

İkinci el araç fiyatlarında artış sürüyor

VavaCars’ın, her ay düzenli olarak yayımladığı VavaAI Fiyat Endeksi’nin şubat ayı sonuçlarına göre; geçen yıl aralık ayından itibaren yükseliş gösteren ikinci el araç fiyatları şubat ayında da yüzde 3 oranında artış gösterdi.

Türkiye’nin lider online ikinci el araç platformu VavaCars, yapay zeka ile geliştirdiği VavaAI Fiyat Endeksi’nin Şubat 2024 sonuçlarını açıkladı. VavaCars’ın kamuya açık verilerin analizini yaptığı fiyat endeksine göre aralık ayından itibaren ikinci el araç fiyatları, yükseliş grafiği çiziyor. VavaAI Fiyat Endeksi’ne göre ikinci el araç fiyatları, şubat ayında ocak ayına göre yüzde 3’lük artış gösterdi. Öte yandan araç segmentleri arasında anlamlı bir fark oluşmadı. A, B, C ve D segmentleri benzer oranda artış gösterdi.

İkinci el araç fiyatları son 3 aydır artış gösteriyor

VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, satış ve ilan fiyatları arasındaki farkın azaldığına işaret etti. Endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Gözelekli şunları söyledi: “Şubat ayı verilerimiz, hem alıcılar hem de satıcılar için karar verme sürecinde önemli bir rehber niteliği taşıyor. İkinci el araç piyasasında bu dönemde daha dikkatli ve planlı hareket etmek, doğru seçimler yapmak adına kritik bir öneme sahip. Enflasyon ve kurdaki değişimlerin de etkisiyle ikinci el araç fiyatlarında artış yaşandı. Geçen yıl ağustos ayından kasım ayına kadar düşüş gösteren ikinci el araç fiyatları, 2024 yılı şubat ayına kadarki süreçte yükselme grafiği çizerek Şubat 2024’te yüzde 3’lük bir artış gösterdi. Bu durum ikinci el araçların değerinin yükselme trendine girdiğini gösteriyor. VavaCars olarak 7 aydır aralıksız yayımladığımız VavaAI Fiyat Endeksi ışığında, ikinci el araç piyasasındaki değişimleri yakından takip etmeye ve doğru değerlendirmelere dayalı bilgiler paylaşamaya devam edeceğiz” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR