Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana Sayfaİhracatİstanbul İhracatçı Birlikleri’nden 5 Milyar Dolarlık İhracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden 5 Milyar Dolarlık İhracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın ilk beş ayında, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.2 oranında artış neticesinde yaklaşık 5 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. İİB Koordinatör Başkanı Kazım Taycı, “Farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın aktif üyesi ile İstanbul İhracatçı Birlikleri, yüzde 9.2 oranındaki ihracat artışı ile başarılı bir performans sergiledi. Yılın ilk yarısını ihracat artışı ile kapatmayı öngörmekteyiz” dedi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile 2024 yılının ilk beş ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9.2 oranında artış ile yaklaşık 5 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. İstanbul İhracatçıları, 192 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payı yüzde 5.3 oldu.

En fazla ihracat Avrupa Birliği ülkelerine

İstanbul İhracatçı Birlikleri, yılın ilk beş ayında, değer bazında en fazla ihracatı 384 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık ve İtalya’ya ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta, Almanya’ya fındık ve mamulleri ile gemi, yat ve hizmetleri; ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt ürünleri; Birleşik Krallık’a mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri; İtalya’ya fındık ve mamulleri ile gemi, yat ve hizmetleri ön plana çıktı. Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 37.6 oranında artış sonucu 1 milyar 256 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkeleri oldu.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, mayıs ayında ise, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13 oranında artış ile 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı.

İİB, bünyesinde bulunan birliklerden İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), 2024 yılının ilk beş ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 oranında artış ile 1 milyar 543 milyon dolar; İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 1 milyar 520 milyon dolar; Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yüzde 43.1 oranında artış ile 701 milyon dolar; İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), yüzde 15.1 oranında artış ile 497 milyon dolar; İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), yüzde 30.6 oranında artış ile 367 milyon dolar; İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, yüzde 13.1 oranında artış ile 233 milyon dolar; İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10.7 oranında artış ile 121 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Taycı: Yılın ilk yarısını ihracat artışı ile kapatmayı öngörmekteyiz

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Kazım Taycı, “Farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın aktif üyesi ile İstanbul İhracatçı Birlikleri yüzde 9.2 oranındaki ihracat artışı ile başarılı bir performans sergiledi. Yılın ilk yarısını ihracat artışı ile kapatmayı öngörmekteyiz. Mayıs ayı bizim için oldukça yoğun geçti. Bu ay eğitim ağırlıklı organizasyonlar düzenledik. Amerika kıtasının en büyük çikolata, şekerleme ve atıştırmalık ürünler fuarlarından biri olan Sweets&Snack Expo 2024’ün milli katılım organizasyonunu başarılı bir şekilde yaptık. Birliklerimiz tarafından yürütülen Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (UR-GE) projelerimiz devam ediyor. Mayıs ayında, gerek UR-GE projelerimize yönelik gerek genel katılıma açık ücretsiz eğitimler düzenledik. Birliğimizin organizasyonu ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektör kurulunu Bursa’da gerçekleştirdik. Yine ev sahipliğimizde; mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün ‘sürdürebilirlik eylem planı’ açıklandı” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR