Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemİstanbulluların Ekonomi Hakkında Düşünceleri Neler?

İstanbulluların Ekonomi Hakkında Düşünceleri Neler?

İstanbul Planlama Ajansı tarafından aylık olarak gerçekleştirilen İstanbul Barometresi araştırmasının Mayıs 2023 raporu yayımlandı. Rapora göre, Mayıs ayında katılımcıların yüzde 24.3’ü bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 11’i aslında pek geçinemediğini, yüzde 40.4’ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 24.1’i ise geçinebildiğini ve kenara para koyabildiğini belirtti.

Araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 48.6’sı Mayıs ayında evde en çok konuşulan konunun 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi, yüzde 34.5’i ise ekonomik sorunlar olduğunu belirtti. Üçüncü sırada ise yüzde 12.3 ile kamuya ait alanlardaki kaçak yapıların İBB tarafından yıkılması yer aldı. 

Dünya.com’da yer alan habere göre Mayıs ayında katılımcıların yüzde 24.3’ü bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 11’i aslında pek geçinemediğini, yüzde 40.4’ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 24.1’i ise geçinebildiğini ve kenara para koyabildiğini belirtti.

Ekonomi İyileşecek mi?

Türkiye ekonomisinin iyileşeceğine inananların oranı Mayıs ayında %30.1’e düşerken, Nisan ayında bu oran %48.5 olarak belirlenmişti. Bu verilere göre ekonominin iyileşeceğine dair olan umutlar azalmıştır.

İstanbulluların Geleceğe Dair Umutları Azalıyor

Ayrıca, İstanbulluların stres seviyesi Nisan ayına göre artış göstermiştir. Nisan ayında stres seviyesi 7.1 iken Mayıs ayında bu seviye 7.6 olarak ölçülmüştür. Mutluluk seviyesi ise Nisan ayına kıyasla düşmüştür. Nisan ayında mutluluk seviyesi 4.9 iken Mayıs ayında 4.6 olarak kaydedilmiştir. Ayrıca İstanbulluların geleceğe dair umudu 4.2 olarak ölçüldü. Bu durumun nedenleri ise sırasıyla yüzde 77.9 ile ülkenin ekonomik durumu ve yüzde 43.9 ile ülkedeki siyasi durum olarak belirtildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR