Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemKira anlaşmazlıklarında yeni dönem

Kira anlaşmazlıklarında yeni dönem

Son yıllarda enflasyon ile birlikte kira oranlarındaki artışlar çok yükseldi. Bu durum konut bulmayı zorlaştırırken ev sahibi ile kiracılar karşı karşıya gelmesine sebep oldu. Bu nedenle Nahkemelerde dava yoğunluğu oluşmasının ardından hükümet bu durum nedeniyle kiralarda arabulucu formülü getirdi. Artık bu tarz anlaşmazlıklarda taraflar önce arabulucuya gidecek. Eğer arabulucuda uzlaşma sağlayamazsa yargı süreci başlayacak. Uygulama bugün yürürlüğe girecek.

Dünya.com’da yer alan habere göre; uyuşmazlıklar; kira alacağı, bedel artırımı, tahliye talebi, komşuluk hukuku ya da tazminat isteğinden kaynaklanabiliyor. Bugünden sonra taraflar artık ilk olarak mahkemenin değil, ara bulucuların yolunu tutacak. Bu uygulamayla beraber yargının iş yükünün azalması bekleniyor.

Arabulucuya gidildikten sonra taraflar en geç 4 hafta içinde bir karar verecek. Anlaşma sağlanamazsa, bu defa hem kiracıya hem ev sahibine mahkemeye başvuru yolu açılacak. Zorunlu ara buluculuk uygulamasının, özellikle fahiş kira artışının önüne geçilmesi konusunda katkı sağlaması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR