Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemKonut fiyatlarındaki Artışta Türkiye Kaçıncı Sırada

Konut fiyatlarındaki Artışta Türkiye Kaçıncı Sırada

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da üyeleri arasında bulunduğu Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) 58 ülkede 2021-2022 son çeyrekler arasında konut fiyatlarındaki yıllık artış oranlarını açıkladı. Reel artış hesabına göre en fazla artış yüzde 51 ile Türkiye’de. İkinci sırada yüzde 11 ile İsrail gelirken ardından İzlanda (yüzde 9,9), Rusya (yüzde 9,7) ve Sırbistan (yüzde 7) geliyor. Başka yüzde 5’i aşan ülke yok. Listedeki 43 ülkede ise konut fiyatlarında reel düşüş söz konusu.

Türkiye’de enflasyonda yaşanan artışla beraber konut fiyatlarında da büyük bir artış yaşanıyor. Hükümetin çıkardığı kanuna göre mevcut kiracılar yıllık yüzde 25 artış oranından yararlarlanıyor. Ancak yeni ev tutan kiracıların ödedikleri miktar mevcut kiracıların ödedikleri miktarın 5-6 katına çıkabiliyor.

Euronews’taki habere göre konut fiyatlarındaki reel artışta zirvede Türkiye bulunuyor. Haberdeki diğer istatistiklere göre, 58 ülkeden 14’ünde konut fiyatlarında reel artış yaşanırken, 43 ülkede reel konut fiyatları düşüyor. Türkiye’deki yıllık artış oranı ise yüzde 51. İkinci sıradaki İsrail’de ise yıllık reel artış yüzde 11. ABD’de ise bir değişim yok.

Sadece beş ülkede artış yüzde 5’i geçti

Sadece beş ülkede konut fiyatları reel olarak yüzde 5’ten fazla artmış durumda. Reel (gerçek) artış enflasyondan arındırılmış hali yansıtıyor. Türkiye’deki nominal artış ise yüzde 168.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR