Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemLavrov: Rusya'nın Tarım Ürünleri İhracatı Devam Edecek

Lavrov: Rusya’nın Tarım Ürünleri İhracatı Devam Edecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında güncel konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sona ermesi durumunda Rusya’nın tarım ürünleri ihracatının zarar görmeyeceğini belirtti. “Her halükarda gübre ve gıda ihracatımız devam ediyor. Ortaklarımızın zarar görmeyeceğinden eminim,” dedi.

Tahıl girişimiyle ilgili olarak Bakan Lavrov, Ukrayna’nın tahıl ihracatını ilgilendiren bölümün ticari nitelik kazandığını ifade etti ve “tahılın yüzde 2,5’inden biraz fazlasının en yoksul ülkelere ihraç edildiğini” belirtti. Anlaşmanın feshedilmesi durumunda Rusya’nın, masrafları karşılayarak en yoksul ülkelere benzer veya daha büyük miktarda tahılın ücretsiz olarak tedarik edilmesini sağlayacağını söyledi.

Lavrov, “Bu Karadeniz anlaşmasını sürdürmek isteyenlerin ne gibi bir argümanı olduğunu anlamıyorum, çünkü dediğim gibi, Ukrayna tahılı söz konusu olduğunda bu anlaşma uzun zaman önce ticari hale geldi” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Rusya’nın Kuzey Deniz Yolu’nun ulusal bir güzergah olduğuna vurgu yapan Lavrov, bu güzergahın büyük kısmının Rusya’nın kara sularında bulunduğunu ve dolayısıyla güvenlikten sorumlu olduklarını ifade etti. Ayrıca Lavrov, bu rotanın fırsatlarını genişletmek için aktif olarak çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Dünya.com’da yer alan habere göre; Rusya’nın Afrika ülkeleriyle ilişkilerine değinen Lavrov, Rusya-Afrika zirvesine hazırlıkların son aşamaya geldiğine dikkat çekti ve “Önümüzdeki birkaç yıl içinde Rusya ve Afrika ülkeleri arasındaki etkileşim planlarına ilişkin büyük bir deklarasyon hazırlanıyor,” dedi.

Bakan Lavrov, Rus güvenlik şirketi Wagner’in Afrika’da bulunması konusunun doğrudan Afrika ülkelerinin şirketle yaptığı sözleşmelere tabi olduğunu belirtti ve bu işbirliğinin devam edip etmeyeceğine söz konusu ülkelerin hükümetlerinin karar vereceğini söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR