Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSektörelLombardia Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Heyeti, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve SAHA İstanbul...

Lombardia Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Heyeti, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve SAHA İstanbul organizasyonuyla Türkiye’de Ağırlandı

T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve SAHA İstanbul’un organize ettiği etkinlik kapsamında, Lombardia Havacılık ve Uzay Kümelenmesi yönetimi ve 10 üye şirketten oluşan seçkin heyet Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

17-19 Mart tarihlerinde T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Tarafından gerçekleştirilen organizasyon kapsamında Lombardia Havacılık ve Uzay Kümelenmesi yönetimi ve 10 üye şirketten oluşan heyet uluslararası iş birliğini güçlendirmek ve Türkiye’deki yatırım potansiyelini keşfetmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi. Programın önemli bir parçası, 18 Mart Pazartesi günü SAHA İstanbul ile iş birliği içinde düzenlenen İşletmeden İşletmeye (B2B) etkinliği oldu. Bu oturumda heyetin yanı sıra 10 İtalyan firmasından 17 temsilci, 107 SAHA İstanbul üye firması ile 258 planlı B2B görüşme gerçekleştirdi.

İki günlük program, İtalyan delegelerin Türkiye’nin havacılık ve savunma altyapısına ilişkin ilk elden bilgi sahibi olmalarını sağlayacak önemli kuruluş ziyaretleriyle sona erdi. Türkiye’nin hızla gelişen havacılık ve savunma sektöründeki gelişmelerin aktarıldığı program, Altınay Savunma, THY Teknik ve Teknopark İstanbul’un ziyaretleri ile tamamlandı.

2009 yılında sektördeki 8 şirket ve Confindustria Varese tarafından kurulan Lombardia Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, İtalya’daki havacılık ve uzay sistemlerini temsil eden bir ittifak haline gelmiştir. Kümelenme, yaklaşık çalışan sayısı 21.800’ü bulan 200’den fazla üye şirket ile yıllık yaklaşık 6,3 milyar Euro ciro ve 1 milyar Euro civarında ihracat gerçekleştirmektedir.

Heyetin ikili görüşmeleri öncesinde gerçekleştirilen açılış oturumuna T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat, SAHA İstanbul Genel Seketeri Levent Kerim Uça, Lombardia Aerospace Cluster Kümelenme Müdürü Giulia Fornara ve Lombardia Aerospace Cluster Yönetim Kurulu Üyesi Massimo Maronati katıldı.

Toplantıda konuşan T. C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat, Türkiye son 20 yılda dünyada yaşanan bütün krizlerde dayanıklı ekonomisi ile hem OECD hem de G-20 nezdinde yılda ortalama yüzde 5,5 ile en hızlı büyüyen ekonomi olmuştur. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ile birlikte sunmuş olduğu en önemli değer önerileri arasında nitelikli iş gücü sunan genç ve dinamik nüfusu, son 20 yılda yapılan alt ve üst yapı yatırımları ile güçlenen stratejik konumu sayesinde küresel tedarik zincirlerine entegre olması önemli rol oynamaktadır. Yatırım ortamının sürekli rekabetçi kalmasını sağlayan ve sürekli devam eden reform ajandası da yine altı çizilmesi gereken önemli bir konu olarak öne çıkıyor. Tüm bu veriler ışığında bölgede önemli ekonomik ilişkilerimizin bulunduğu İtalyan dostlarımızı burada ağırlamaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. İkili ilişkilerin geliştirilmesi için bu tür etkinliklerin zaten varolan güçlü işbirliğimizi daha güçlü seviyelere taşıyacağına inanıyorum.” dedi.

SAHA İstanbul Genel Seketeri Levent Kerim Uça ise şöyle konuştu: “SAHA İstanbul olarak 1.100’den fazla firmamız ve 29 üniversitesimizle ülkemizin teknoloji geliştirme kapasitesine katkı sağlıyor, platform ve sistem/altsistem üreticilerini bir araya getirerek ülkemizde üretilmeyeni üretmek için yeni iş birlikleri kuruyoruz. Bu çerçevede dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli yetenekler geliştirmek maksadıyla 52 farklı sektörden firma, bünyesindeki 11 komite vasıtasıyla projeler geliştiriyoruz. Bunların yanı sıra bugünkü etkinlikte olduğu gibi firmalarımızın ihracat gayretlerini desteklemek amacıyla onları yurt içinde ve dışında yabancı pek çok ana yüklenici firma ile buluşturuyor, Business to Business” görüşme etkinlikleri ve teknik ziyaretler gerçekleştiriyoruz.”

Konuşmalarına Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisine teşekkür ederek başlayan Lombardia Aerospace Cluster Kümelenme Müdürü Giulia Fornara, Lombardia’nın zengin geçmişinden ve şirketin nasıl geliştiğini anlatırken 6,3 milyar Euro civarı ihracat gerçekleştirdiklerini ve yaklaşık 22 bin kişiye istihdam sağladıklarından söz etti. Lombardia’nın hacmi konusunda bilgi veren Fornara, Lombardia’nın İtalya’da havacılık ve uzay sistemlerini temsil ettiğini ve küresel tedarik zincirindeki tüm alanlarda Lombardia’nın çalıştığı bir şirketin olduğunun altını çizdi. Küme içerisinde küresel şirketlerin yanı sıra üniversiteler, ARGE merkezleri ve havacalığa odaklanmış küçük-orta işletmelerinin olduğu bilgisini paylaştı. Lombardia’nın hedefinin, havacılık ve uzay teknolojileri ve mühendislik alanında çalışan şirketleri bir araya getirip bu yolda karşılarına çıkan tüm zorlukları beraber aşmak olduğununun altını çizdi.  

Lombardia Aerospace Cluster Yönetim Kurulu Üyesi Massimo Maronati, küçük ve orta işlemelerin farklı kümelerde bulunan şirketlerle iş birliğinin kurulmasının öneminin altını çizerken, İstanbul’da atılan adımının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat’a teşekkürlerini ileten Maronati, konuşmalarını Saha İstanbul’a bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederek sonlandırdı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR