Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEkonomiMaden Sektör Kurulu’nun Girişimleri Sonuç Verdi

Maden Sektör Kurulu’nun Girişimleri Sonuç Verdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu’nun, son dönemlerde piyasa fiyatlarının çok altında Mısır’dan ithal edilen mermerlerle ilgili girişimleri sonuç verdi. Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yapan TİM Maden Sektör Kurulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “11 Mayıs 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ‘İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’ çerçevesinde, 6802.23 6802.93 ve 6802.99 gümrük tarife pozisyonlarında yer alan işlenmiş doğal taşların CIF kıymeti ton başına 500 doların (brüt ağırlık) altında olanlarının ithalatında ülke ayrımı olmaksızın gözetim uygulanmasına karar verilmiştir.” denildi. Ticaret Bakanlığı’nın bu süreçte büyük destek verdiğini açıklayan Maden Sektör Kurulu, Ticaret Bakanlığı ile birlikte ek önlemler de almaya devam edileceğinin bilgisini verdi.

Son dönemde Mısır’dan piyasa fiyatının çok altında düşük bedellerle mermer ithalatı yapıldığını ifade eden mermer sektöründe faaliyet gösteren madenciler; bu işlemlerin durdurulması için İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’ne (İMİB) başvuruda bulunmuş, sorunun çözümünü talep etmişti. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EİB), Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)’in bir araya gelerek oluşturduğu ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) ile Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)’in de destek verdiği TİM Maden Sektör Kurulu da harekete geçerek, konuyu Ticaret Bakanlığı’na taşımıştı.

‘EK ÖNLEMLER ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Konunun takipçisi olan Maden Sektör Kurulu’nun girişimleri sonuç verdi. Konuyla ilgili Maden Sektör Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ticaret Bakanlığımız ile istişareler sonucunda, 11 Mayıs 2023 tarihli ve 32187 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’ çerçevesinde, 6802.23 6802.93 ve 6802.99 gümrük tarife pozisyonlarında yer alan işlenmiş doğal taşların CIF kıymeti 500 ABD Doları/ton (brüt ağırlık)’un altında olanlarının ithalatında ülke ayrımı olmaksızın gözetim uygulanmasına karar verilmiştir. Mısır’dan yapılan düşük bedelli mermer ithalatının takipçisi olmaya ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte ek önlemler almaya devam edeceğimizi bilgilerinize sunarız. Ticaret Bakanlığı’na bu süreçte vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR