Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemPetrol, Haziran ayından beri ilk haftalık kaybına yöneldi

Petrol, Haziran ayından beri ilk haftalık kaybına yöneldi

Petrol, Çin’deki ekonomik zayıflığa ilişkin endişeler ve ABD’de potansiyel olarak daha da sıkı para politikasının bir araya gelerek piyasa belirtilerini gölgelemesiyle Haziran ayından bu yana ilk haftalık kaybına yöneldi.

ABD ham petrolü, Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin petrol de dahil olmak üzere riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmasıyla bu hafta yaklaşık yüzde 3’lük bir düşüş ile varil başına 80 doların üzerinde işlem gördü. Bu, ABD stoklarının Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye gerilemesi ile daha sıkı bir ham petrol piyasasına dair işaretleri gölgede bıraktı.

ABD’de Fed politika yapıcıları, enflasyonu dizginlemek, Hazine getirilerini yükseltmek ve doları desteklemek için faiz oranlarını artıramayacaklarının sinyalini ilettiler. ABD para birimi, denizaşırı alıcılar için emtiaların cazibesini azaltan bir yıldan fazla bir süredir en uzun dönem olan beşinci haftalık kazancına doğru ilerliyor.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; ham petrol fiyatları, büyük ölçüde OPEC+’nın üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerine bağlı olarak Haziran’daki düşük seviyelerinden önemli ölçüde yüksek kalmaya devam ediyor. Bu, Uluslararası Enerji Ajansı da dahil olmak üzere birçok gözlemcinin yıl bitmeden daha sıkı dengeler ve daha yüksek fiyatlar tahmin etmesine yol açtı. Bununla birlikte, Citigroup, tüketim hayal kırıklığına uğradıkça ve arz arttıkça petrolün zayıflayacağına karşı çıktı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR