Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaGündemRamin İsayev’in “serbest kalma talebine" ret

Ramin İsayev’in “serbest kalma talebine” ret

Bakü İstinaf Mahkemesi, 2022 yılında Türk vatandaşlığına geçerek Ramin Ali Hakan adını alan Azeri vatandaşı Ramin İsayev’in tutuklanma kararını onadı. Zimmetine 16 milyon manat geçirmekle suçlanan İsayev cezaevinde kalmaya devam edecek.

SOCAR-AQS LLC’nin eski CEO’su Ramin İsayev, Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcılığına bağlı Yolsuzlukla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından temmuz ayında 179.4 sayılı (büyük çaplı zimmete para geçirme) madde uyarınca tutuklandı. Qafqazinfo.az’ın haberine göre Bakü İstinaf Mahkemesi, İsayev’in itirazını ve serbest bırakılma talebini reddederek tutukluluğunun devamına karar verdi. Ramin İsayev’in hakkındaki suçlamanın Azerbaycan Uluslararası Bankası OJSC’den alınan 16 milyon manatlık kredinin zimmete geçirilmesiyle ilgili olduğu ifade edildi. Binagadi Bölge Mahkemesi’nde 6 Temmuz’da görülen duruşmada, Ramin İsayev’in dört ay süreyle tutuklu kalmasına karar verdi.

KARARA İTİRAZ İSTİNAF TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Karara itiraz ederek serbest bırakılmayı talep eden İsayev’in başvurusu, İstinaf mahkemesi tarafından asılsız bulunarak reddedildi ve tutukluluğunun devamına karar verildi. Bu kararın ardından Ramin İsayev, bir süre daha cezaevinde kalmaya devam edecek.

Qafqazinfo.az’da yer alan haberde şu ifadelere yer verildi: “Azerbaycan Uluslararası Bankası OJSC’nin sorunlu varlıklarına ilişkin soruşturmalar uzun yıllardır devam ediyor. Bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Cihangir Hacıyev’in 2015 yılında tutuklanmasının ardından banka liderliğiyle suç faaliyetlerine bulaşan çok sayıda iş adamı da yargılandı ve ceza aldı. Azerbaycan medyasında yer alan bilgilere göre ise Ramin İsayev’in tutuklanması, fiilen yönetici pozisyonunda bulunduğu Baghlan Group’a bağlı bir şirket tarafından 2012-2014 yılları arasında Azerbaycan Uluslararası Bankası OJSC’den alınan bir kredinin zimmete para geçirilmesiyle bağlantılı. Soruşturma, Ramin İsayev’in “zimmete para geçirme amacıyla” aldığı ve geri ödemediği 16 milyon manatlık krediyle ilgili önemli kanıtlar gösteriyor. Azerbaycan Uluslararası Bankası OJSC’nin faaliyetlerine yönelik soruşturma sırasında kolluk kuvvetlerinin Ramin İsayev’in faaliyetlerini inceledikleri de ortaya çıktı. Ramin İsayev 2022 yılında Türk vatandaşlığına geçerek İsayev olan soyadını Hakan olarak değiştirdi ve resmi belgelerde Ramin Ali Hakan olarak anıldı.

Ramin İsayev, 2020 yılında SOCAR-AQS LLC şirketinin CEO’luğu görevinden alınmıştı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR