Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaTurizmŞampiyonlar Ligi Türkiye turizmine katkı sağladı.

Şampiyonlar Ligi Türkiye turizmine katkı sağladı.

Ödeme teknolojisi şirketi Mastercard, turistlerin Türkiye’deki harcamalarını raporladı. Şampiyonlar Ligi için Türkiye’ye gelen turistlerin ortalama 323 avro (9 bin 500 lira) harcadığı belirlendi. Mastercard tarafından hazırlanan verilere göre İstanbul’da Şampiyon Ligi finalini kapsayan 9 – 11 Haziran tarihleri arasında, önceki yılın aynı hafta sonuna kıyasla yüzde 46, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 33 daha fazla turist harcaması gerçekleşti.

Harcamaların sektörel dağılımı incelendiğinde bir önceki yıla oranla en yüksek artış kafe ve restoran harcamalarında görülürken final maçı için Türkiye’ye gelen turistler İstanbul’da ortalama 3 gece konakladılar ve toplamda ortalama 323 Euro değerinde harcama yaptılar.

Dünya.com’da yer alan habere göre; İstanbul’a seyahat eden İngiliz turistlerin İtalyan turistlere kıyasla ortalama harcama, geceleme sayısı ve diğer şehirleri ziyaret etme oranında önde olduğu saptandı. İstanbul’da en çok para harcayan turistler İngiltere ve İtalya’dan gelirken, final katılımcısı ülkeler hariç en yüksek harcama artışı Brezilyalı ve Meksikalı turistlerde gözlemlendi.

Final için İstanbul’a gelen turistlerin aynı dönemde diğer şehirleri de ziyaret ettiği görülürken, yurt içi seyahatlerinde İngilizler Muğla’yı, İtalyanlar ise İzmir’i tercih etti.

Geçen yıl Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin kredi/banka kartı harcamalarının yüzde 37’si yaz döneminde gerçekleşti. Bu yılın haziran ve temmuz aylarında ise en çok harcama yapılan dönem, bayram tatilinin olduğu 3-9 Temmuz haftası olarak öne çıkarken, yaz döneminde en çok harcamayı yine Almanya ve İngiltere’den gelen turistler yaptı. Geçen yılın yaz dönemine göre en çok harcama artışı gösteren ülke ise Suudi Arabistan oldu.

Harcamalar şehir bazlı dağılıma göre incelendiğinde Antalya, Muğla ve İzmir’in yaz döneminde toplam harcamalarda aldıkları payı artırdıkları görüldü.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR