Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaFinansSamsung ve UNDP’nin düzenlediği ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackatonu’nda Türkiye ekibi...

Samsung ve UNDP’nin düzenlediği ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackatonu’nda Türkiye ekibi ödül aldı

Samsung Electronics’in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle MENA bölgesinde düzenlediği iklim değişikliğine bağlı sorunların AI gibi yenilikçi teknolojiler odağında çözümüne odaklanan ACT28 Hackathonu sona erdi. Hackaton’da, BAE ve Suudi Arabistan’dan iki ekibin yanında Türkiye’den gençlerin katıldığı Türkiye ekibi de “Green Finance Navigator” projesiyle ödüle layık görüldü. 

Samsung Electronics MENA, Dubai’de gerçekleşen AI Retreat 2024 kapsamında düzenlenen özel bir törende Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla hayata geçirdiği ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’nun kazananlarına ödüllerini takdim etti. ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackatonu’nda Türkiyeli gençlerin geliştirdiği “Green Finance Navigator” projesinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nden Pestipilot AI ve Suudi Arabistan’dan da “Gamified AI Recycling Bin for Efficient Waste Segregation” projeleri ödüle layık görüldü. 

Türkiye ekibinin AI projesi iklim çözümlerinin finansmanını kolaylaştırmayı amaçlıyor

Türkiye ekibinin geliştirdiği Green Finance Navigator, iklim finansmanı ve sürdürülebilir yatırım sürecini kolaylaştırmak ve geliştirmek amacını taşıyan yenilikçi bir platform olarak tasarlandı. Geliştirilen bu çözüm, etkili iklim projelerine verimli bir şekilde fon tahsis edilmesinin, sürdürülebilir yatırımların için güvenilir ve hayata geçirilebilir bilgilerle beslenebilmesinin ve proje yönetiminde ve paydaş iş birliğinde kapsamlı araçlar sunulmasının önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri ekibinin Pestipilot AI projesi, tarımda kullanılan pestisit oranlarının denetimine katkı sunan yapay zeka destekli bir drone olarak geliştirildi. Bu drone, gelişmiş derin öğrenme tabanlı görüntü sınıflandırmasıyla böcek istilası veya uygunsuz pestisit kullanımı nedeniyle mahsul kalitesinin düşük olduğu alanları belirleyerek optimum mahsul sağlığını teşvik ediyor. Suudi Arabistan’ın Gamified AI Recycling Bin for Efficient Waste Segregation projesiyse atık ayrıştırma ve geri dönüşümü geliştirmek için yapay zeka destekli bilgisayar görüntüleme ve oyunlaştırılmış ödül sistemi üzerinden, çevresel sürdürülebilirliği ve kullanıcıların katılımını teşvik ediyor.

Hackaton mentorları arasında Türkiye’nin Generation17 liderlerinden Oğuz Ergen yer aldı

2023’te Dubai’de düzenlenen COP28 kapsamında duyurulan Hackathon’a yedi ülkeden 50’den fazla katılım oldu. Her biri üç kişilik 10 farklı ekip, kısa listeye seçilerek düzenlenen Demo Günü’nde Samsung ve UNDP çalışanlarından oluşan bir jüri önünde sunumlarını yaptı. Katılımcılar, veri odaklı çözümlerini geliştirirken, yapay zeka ve makine öğrenimi, gerçek zamanlı izleme için IoT, şeffaf iklim finansmanı için Blockchain, eyleme geçirilebilir içgörüler için Veri Analitiği ve Görselleştirme ve konum tabanlı uygulamalar için Jeo-uzamsal Teknolojiler dahil olmak üzere çeşitli son teknolojileri kullandılar. Aralarında iklim değişikliğine çözüm arayan Türk çevre ve iklim aktivisti Oğuz Ergen’in de bulunduğu, SKA’ların gerçekleştirilmesine yardımcı olmak üzere genç liderlerin seslerini, hikayelerini ve yaratıcılıklarını büyütmeyi amaçlayan Samsung-UNDP ortak projesi Generation17’nin deneyimli mentorları, hackathon boyunca katılımcılara rehberlik etmek ve destek olmak üzere hazır bulundu.

Samsung Electronics MENA Pazarlama Başkan Yardımcısı Omar Saheb, “BAE, Suudi Arabistan ve Türkiye’den kazanan ekiplerin geliştirdiği yenilikçi çözümler bizi çok heyecanlandırdı. İklim değişikliği sorunlarının üstesinden gelmek için yapay zekâ ve diğer ileri teknolojilerden yararlanma konusundaki yaratıcılıkları ve uzmanlıkları gerçekten övgüye değer. Samsung olarak genç yenilik öncülerini teknoloji kullanımıyla pozitif değişim çabalarında destekleme konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz,” dedi. 

Susanne Dam-Hansen, UNDP’nin Arap Devletleri Bölge Bürosu’nun Bölgesel Merkez Müdürü, Hackaton ile ilgili şunları söyledi: “ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu, yapay zeka ve diğer ileri teknolojilerin, gezegenin sorunlarına çözüm aranması konusundaki muazzam potansiyelini gözler önüne serdi. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımızla paralel olan ve iklim konusunda etki yaratacak biçimde kamu ve özel sektör arasında kapsamlı ekosistemlerin kurulabilmesini teşvik eden bu girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bölgedeki gençlerin yaratıcılıklarını ve hünerlerini herkes için daha iyi bir gezegen için kullandıklarını görmek bizi cesaretlendiriyor.”

Kazanan Türkiye ekibinden Emre Sertdemir and Mehmet Besenk, şunları söyledi: ” ACT28 Hackathonu, fikirlerimizi paylaşmamız, deneyim kazanmamız ve iklim eylemi için bir çözüm geliştirmemiz için bize paha biçilmez bir platform sağladı. Green Finance Navigator platfomunu daha da geliştirmeye kararlıyız ve sürdürülebilir finansmana önemli katkılarda bulunmayı umuyoruz.”

ACT28 Hackatonu ödül törenine ev sahipliği yapan AI Retreat 2024 etkinliği, Dubai Yapay Zeka Uygulamaları Merkezi tarafından, Yapay Zeka Ulusal Programı ile işbirliği halinde, her yıl düzenlenen Dubai Yapay Zeka Evrensel Planı (DUB.AI) kapsamında düzenleniyor. Etkinlik, farklı sektörlerde yapay zeka kullanımını destekleme ve Dubai’yi dünyada yapay zekanın öncü merkezlerinden biri olarak konumlandırma hedefiyle bu yıl 1.000’in üzerinde fazla yapay zekâ uzmanını bir araya getirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR