Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaSürdürülebilirlikŞarj istasyonları "yeşil şarj istasyonlarına" dönüşüyor

Şarj istasyonları “yeşil şarj istasyonlarına” dönüşüyor

Araç şarj ağı işletmecileri, şarj hizmetinde kullanılan elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi halinde şarj istasyonlarından tamamını veya bazılarını “yeşil şarj istasyonu” olarak belirleyebilecek.

Şarj hizmeti yönetmeliğinde değişiklik yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Resmi Gazete’de yönetmeliğe göre, yeşil şarj istasyonları, serbest erişim platformunda ayrı bir renk veya işaret ile gösterilecek. Logo veya işaretler, EPDK tarafından belirlenebilecek.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; işletmeciler, bu kapsamda tedarik edilen elektrik enerjisinin belirli bir miktarının veya oranının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğine dair kanıt sağlayan ve ihraç edilen, her biri 1 MWh elektrik üretimine tekabül eden YEK-G belgesini kullanıcılara itfa ve ifşa etmekle yükümlü olacak.

Bu işletmeciler, kendi şarj ağında yer alan şarj istasyonlarında şarj hizmetine konu olan elektrik enerjisi için elektrik piyasasında yenilenebilir enerji kaynak garanti belgesi yönetmeliği kapsamında faaliyet gösterebilecekler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR