Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemTahıl fiyatları Ukrayna'nın saldırısından sonra yükseldi

Tahıl fiyatları Ukrayna’nın saldırısından sonra yükseldi

Tahıl fiyatları, Ukrayna’nın insansız deniz aracı kullanarak bir Rus petrol tankerini vurması sonrası artış gösterdi.Ukrayna’nın insansız deniz aracı kullanarak bir Rus petrol tankerini ve bir Rus donanma gemisini vurmasından sonra Rus mallarının Karadeniz’deki ana ihracat hattı tehlikeye girmiş oldu.

Gelişmelerin ardından tahıl fiyatlarında yükselişe geçti.

Tahılın ana ihracatçısı olan Rusya, şu anda hasat döneminin ortasında ve tahıl ihracatının önemli bir kısmını Karadeniz üzerinden gerçekleştiriyor. Bu da Karadeniz’deki gerilimin tahılı pazara ulaştırma ve küresel gıda fiyatlarının kontrol altında tutulması üzerindeki etkisini daha da kritik hale getirmiş oluyor.

Danışmanlık firması IKON Commodities CEO’su Ole Houe, konu hakkında yaptığı değerlendirmede, “Karadeniz’deki risk her geçen gün artıyor. Rus ihracatlarına gelebilecek herhangi bir zararın oluşturacağı tehdit, Ukrayna ihraç koridoruna gelebilecek bir tehditten daha büyük” ifadelerini kullandı. Novorossisk limanı, birkaç saatliğine trafiğe kapalı hale getirildi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Kiev’in savaşı Karadeniz’e taşıma kararı, Vladimir Putin’in 17 Temmuz’da Birleşmiş Milletler’in aracı olduğu tahıl anlaşmasından çekilip Ukrayna limanlarına toplu füze saldırısı başlatmasına tepki olarak meydana gelmişti. Bunun sonucunda Rusya’nın tahıl ihracatı etkilenmezken Ukrayna’nın ihracatı büyük ölçüde düşüş göstermişti.

Karadeniz ticaret yolu, aynı zamanda Rusya’nın günlük küresel pazara sattığı petrolün yüzde 15-20’sini oluştururken, Kazak hammaddesinin ana geçiş koridoru konumunda bulunuyor. Buğday vadeli işlemleri, ana ihracatçıların bereketli hasat beklentileri ve küresel stokların hala büyük bir tampon olması nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 20 düşüş kaydetti.

Chicago’da vadeli işlemler Pazartesi günü yüzde 3,4’e varan bir artışla kile başına 6,545 dolara ulaştı ve Sidney’de saat 13:55’te 6,4725 dolardan işlem gördü.

Fiyatlar, Ukrayna’nın Rus donanma gemisine düzenlediği saldırıdan sonra gün içi yüzde 4,3’lük artışın çoğunluğunu geri vererek Cuma günü yüzde 1 artışla kapandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR