Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGündemTahıl Koridorunda Yeni Gelişme

Tahıl Koridorunda Yeni Gelişme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili açıklamasında, Rusya’nın dost ülkelerin çıkarları doğrultusunda tahıl anlaşmasını uzattıklarını ancak kandırıldıklarını ifade etti.

Aydınlık’ta yer alan habere göre; Putin, Rusya’ya tahıl konusunda baskı uygulanmayacağı ve ihracatı önünde engel yaratılmayacağı sözünün verildiğini hatırlattı:

“Maalesef yine kandırıldık. Tahılımızın dış pazarlara arzını liberalleştirmek için hiçbir şey yapmadı. Navlun, sigorta, ödemeler, Rusya Ziraat Banka’mızın SWIFT sistemine bağlanmasından bahsediyorum. Anlaşmada, BM yönetiminde Batı ülkelerin yerine getirmesi gereken her türlü şart vardı. Hiçbiri yapılmadı”

ANLAŞMADAN ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

“Tahıl anlaşmasına gelince öncelikle bu anlaşmadan çıkmayı düşünüyoruz” diyen Putin, “İkincisi, en fakir ülkelerin aldığı tahıl hacmini, ki bu toplam hacmin yüzde üç kusurunu oluşturuyor, bu en fakir ülkelere ücretsiz sağlayacağız. Bunu müzakere etmek lazım. Afrikalı dostlarımız çok yakında buraya geldiğinde nasıl yapacağımızı onlarla istişare edeceğim” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR