Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEkonomiTCMB'nin rezervlerinde artış

TCMB’nin rezervlerinde artış

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri 7 Temmuz haftasında 110 milyar doları aştı. Bu durumla birlikte TCMB’nin rezervlerinde son bir ayda 11 milyar dolara varan artış gerçekleşmiş oldu.

Yeni ekonomik yönetiminin, önceki dönemde düşüş gösteren rezervlerin artırılmasına yönelik adımlarıyla TCMB verilerine göre rezervler 7 Temmuz haftası itibariyle 110,4 milyar dolara ulaştı. Son 1 ayda rezervlerde 11 milyar dolara yakın artış gerçekleşmiş oldu.

Bu iyileşme net rezerv rakamlarına da etki etti. TCMB’nin net rezervi aynı dönemde 13,2 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta net rezervler 9,8 milyar dolar düzeyindeydi.

Swap hari. net rezervlerde de değişişiklik yaşandı. 7 Temmuz haftasında TCMB’nin swap hariç net rezervi eksi 48,1 milyar dolar oldu.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; yeni ekonomi yönetimi yeni dönemde rezervlerin odaklanılacağına işaret ediyordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuyla ilgili olarak “Programımızın önemli bir hedefi de piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimini sağlamaktır. Merkez Bankası rezerv artışına katkı sağlayacak rasyonel politikaların yanı sıra ülkemize ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımız da hızla devam etmektedir. İyileşmenin devamı için gereken adımları atmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan rezervleri artırmak için rasyonel politikalar uyguladıklarını ifade etmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR