Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSektörelTurizm ilanları sıçradı!

Turizm ilanları sıçradı!

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net, 2024 yılının ilk istihdam verilerini açıkladı. 2024’ün ilk çeyreğinde en fazla iş ilanı yayınlayan sektörler sırasıyla Yapı, Üretim ve Bilişim oldu. 2023 yılının aynı dönemine göre ilan sayıları en çok artan sektörler ise Turizm, Sağlık ve Finans şeklinde sıralandı. Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal 2024’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre turizm ilanlarının %52 arttığına dikkat çekti. 

Kariyer.net, istihdam piyasasının 2024 yılı ilk çeyrek karnesini açıkladı. Kariyer.net verilerine göre yılın ilk çeyreğinde pek çok sektörde iş ilanlarında artış kaydedildi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre en fazla iş ilanı yayınlanan sektörler değişmedi. Sırasıyla Yapı, Üretim ve Bilişim ilk üçte yer aldı. Yayınlanan yeni ilan sayısına göre en çok ilan alan sektörler ise sırasıyla Sağlık, Turizm, Gıda, Elektrik/Elektronik, Maden ve Metal sanayi şeklinde gerçekleşti. Yapı sektöründe en çok ilan açılan pozisyon grupları Mimarlık, İnşaat ve Şantiye olurken; en çok ilan açılan iller ise İstanbul, Ankara ve İzmir şeklinde sıralandı. 

Turizmde beklentiler ilanlara yansıdı

Dünya Seyahat Pazarı’nın (WTM) ekonomi şirketi Turizm Ekonomisi ile yayınladığı Küresel Seyahat Raporu’na göre Türkiye’nin 2024 yılında Avrupa’da en çok ziyaret edilen ikinci ülke olarak Fransa’yı geçeceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin 2024 turizm hedefinin 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir olduğu da açıklamıştı. Bütün bu beklentiler paralelinde turizm sektöründeki hareketlenme ilanlara da yansıdı.  2024’ün ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %52 ile ilan sayısını en çok artıran sektör turizm oldu. Turizm sektörünü; %16 ile Sağlık, %8 ile Finans-Ekonomi, %7 ile Perakende ve %4 ile Danışmanlık takip etti. 

Turizm sektöründe en çok iş ilanı açılan pozisyon grupları ise sırasıyla Resepsiyon Hizmetleri, Misafir İlişkileri ve Kat Hizmetleri oldu. Turizm pozisyonları için en fazla ilan yayınlayan iller ise İstanbul, Antalya ve Muğla şeklinde sıralandı.

Tıp ve sağlık pozisyon grubunda çalışan arayışı arttı

Yılın ilk çeyreğinde yeni ilan sayısına göre en çok ilan yayınlanan pozisyon gruplarında ilk sırada Satış yer aldı. Satışı sırasıyla Finans, Hizmet, Perakende, Tıp / Sağlık ve İnsan Kaynakları takip etti. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ilan sayıları en çok artan ilk üç pozisyon grubu ise sırasıyla Tıp / Sağlık (%28), Perakende (%25) ve Depolama / Dağıtım (%19) şeklinde gerçekleşti.

Adaylar tarafından ilginin en çok arttığı sektör telekomünikasyon oldu

Bu yıl iş arayanlar en çok ilgiyi telekomünikasyon sektörüne gösterdi. İlan başı başvuru sayıları geçen sene aynı döneme göre artan sektörler arasında ilk sırada yer alan Telekomünikasyon sektörünü, Havacılık ve Yapı izledi. İlk çeyrekte ilan başı başvuru sayısı en yüksek olan sektörler ise sırasıyla Finans/Ekonomi, Havacılık, Medya ve Perakende olarak öne çıktı.

“Turizmdeki hareketlilik umut verici”

2024’ün ilk çeyreğinin istihdam karnesini yorumlayan Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal, istihdam piyasasındaki hareketliliğin ilerleyen süreç için olumlu sinyaller verdiğini belirtti. Fatih Uysal, piyasadaki belirsizliğin seçimin ardından bir miktar azaldığını, işverenler ile adayların önümüzdeki günlerde daha hareketli olmasını beklediklerini ifade etti. Turizm sektörüne ayrı bir parantez açan Uysal, “2024’ün ilk 3 ayını geride bırakırken turizm sektörü iş ilanlarında gördüğümüz %52 oranındaki artış dikkat çekici. Turizmdeki hareketlilik, sektörün 2024 hedefleri açısından oldukça umut verici” şeklinde konuştu. İlk çeyrek verilerini değerlendirirken Uysal, Yapı ve Bilişim sektörlerinin de altını çizdi. Uysal, “Yapı ve bilişim sektörlerindeki ilan sayılarının ilk sıralardaki yerini koruması, bu alanlardaki yetenek arayışının sürekliliğini de ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR