Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaEkonomiTürkiye-İtalya ticareti rekoru artarak devam ediyor

Türkiye-İtalya ticareti rekoru artarak devam ediyor

Dünyanın en eski ikinci odası olan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası’nın gerçekleşen son Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Stefano Kaslowski oybirliği ile başkan olarak seçildi. Kurulda ayrıca önümüzdeki üç yıl boyunca görev yapacak olan yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleri de belirlendi. Genel kurulun açılış konuşmasını yapan İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Giorgio Marrapodi 2023 yılında 27 milyar dolarlık rekor rakama ulaşan Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ilişkilerin artarak ilerlediğini belirtti.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, 2023 yılında 27 milyar dolarlık rekor rakama ulaşan Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ilişkilerin muazzam ilerlemesine dikkat çekti. Sözlerine: “İtalya bugün Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde birinci, Avrupa düzeyinde ise ikinci ticaret ortağıdır.” diyerek devam eden Büyükelçi ayrıca Başbakan Meloni’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek üzere 20 Ocak’ta gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti de dahil olmak üzere siyasi düzeyde de çok sayıda ilişki kurulduğunun altını çizdi.

İki ülke arasındaki iş birliklerinin ilerlemesi anlamında önemli bir dönemde görevi Livio Manzini’den devralan Stefano Kaslowski:

“Yurtdışındaki İtalya Ticaret ve Sanayi Odalarından biri olarak amacımız ekonomik fırsatların her iki ülke için gelişmesini desteklemek olacaktır. Yeni yönetimin tüm bu fırsatları geliştirebileceğini umuyorum.” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye’de yatırım yapan İtalyan firmalar her zaman bu tercihlerinden memnun kaldılar. Dolayısıyla yeni yatırımlar da gelecektir, bundan hiç şüphem yok. Aynı şekilde Türk firmaları da İtalya’da üs kurup Avrupa pazarında fırsatları değerlendirmeyi sürdürüyor.”

Büyükelçi Marrapodi ve yeni seçilen Başkan Kaslowski, konuşmalarında görevden ayrılan Başkan Manzini’ye tüm çalışmaları ve Başkanlığı dönemindeki 6 yılda elde edilen oldukça başarılı sonuçlar için teşekkür etti.

Toplantı sırasında, 20 yıldır İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Genel Sekreterlik görevini sürdüren, 2009 yılında şövalye nişanı almış olan Fatih Ayçin’in Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı nişan seviyesi Onorificienza di Ufficiale subaylık mertebesine yükseltilmiş olup, kendisine Büyükelçi Giorgio Marrapodi tarafından takdim edildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR