Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaOtomobilTürkiye'de elektrikli araç şarj istasyonu sayısında artış

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu sayısında artış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye çapında bu yıl başında 1719 olan şarj istasyonu sayısı 2 bin 071 artışla 3 bin 790’a yükselirken, 3 bin 81 olan şarj noktası (soketi) sayısı ise 8 bin 1’e ulaştı.

Şarj hizmeti faaliyetlerine yönelik yasal altyapının oluşumundan önce piyasada sadece 5 şirket şarj hizmeti faaliyeti göstermekteyken, 17 Temmuz itibarıyla şarj ağı işletmeci lisansı sahibi sayısı 132’ye yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Haziran 2023 sonu itibarıyla Türkiye genelinde 27 bin 476 adet şarj edilebilir elektrikli araç bulunuyor.

Dünya.com’ tarafından hazırlanan habere göre; halihazırda şarj hizmeti verilen 3 bin 790 şarj istasyonunda 6 bin 112’si alternatif akım (AC) ve 1889’u doğru akım (DC) şarj noktası (soketi) bu araçlara hizmet veriyor.

AB ülkeleri ile kıyaslandığında araç başına düşen şarj noktası sayısında Türkiye, Avrupa’da üst sıralarda yer alıyor. Türkiye, Avrupa’da AC şarj noktası açısından 2., DC şarj noktası açısından 3., toplam şarj noktası açısından 2. sırada yer alıyor. Bu yıl haziran itibarıyla Türkiye’de yaklaşık olarak her 3,5 elektrikli araca 1 soket düşüyor.

Bu oran AB ülkeleri genelinde ortalama 13 araca 1 soket olarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de elektrikli araç pazarı ve şarj ağı altyapısı hızlı gelişim gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR